bodem teruggekeerd). De afzender is tante Nancy, die haar neefje het volgende heeft geschreven: "Lieber Simon. Ich danke dir herzlich für deine Karte mit meinem Geburtstag. Du bist gewifi schon ein deutscher Bube geworden. Ich wünsche dir noch viele Freuden im deutschen Lande und bestelle auch meine Grüsse an meine Tante Jacqueline. Deine Tante Nancy". Ansichtkaart 2: "Lochem. Graaf Ottoweg b/d Smeestraat" Poststempel: geen. Deze ansichtkaart dateert van circa 1935-1940 en toont de Graaf Ottoweg bij de ingang naar de bin nenstad. Er ligt asfalt ter plekke van de oude gracht Eindnoot: In Gelderland 1900-2000, dat in 2006 onder eindre dactie van D. Verhoeven verscheen bij uitgeverij Waanders, staat het artikel "Ruim baan voor de auto. De gevolgen van de toenemende automobiliteit voor stad en landschap" (p. 301-322), waarin meer over het vooroorlogse Rijkswegenplan en de enorme groei van het wegverkeer in de jaren na de Tweede We reldoorlog. Ook het verdwijnen van de stadsgracht in Lochem komt hierbij aan de orde. en de brug is verdwenen. Alleen een grote oude eik herinnert aan de vroegere situatie. Het pand van schoenmaker Swaters, geheel links op de foto, in wezen een verbouwd wachthuis, dat kort na de sloop van de Smeepoort werd gebouwd bij de nieuwe brug over de gracht, staat er nu wat doelloos bij. Overi gens is het stadsbeeld sindsdien niet noemenswaar dig veranderd. Ansichtkaart 3: "Graaf Ottoweg, Lochem" Poststempel: geen. Op deze ansicht uit de jaren zestig is de betonweg inmiddels al sleets geraakt. We zien het tracé van de Graaf Ottoweg in noorde lijke richting, met geheel op de achtergrond de ge sloopte Sint-Jozefschool. Tussen de bomen, in het plantsoen op de stadswal, staat het houten gebouwtje van de VVV. 19 Land van Lochem 2007 nr. 1

Land van Lochem | 2007 | | pagina 19