aan de uit de historische bronnen bekende wacht meester Franqois Ballochij. De eerder aangehaalde auteur Feike Reitsma weidt in zijn genoemde (zeer interessante) boekwerkje, ook een hoofdstukje aan de familie Ballochij waaruit blijkt dat Franqois vermoedelijk in 1597 is overleden zodat dit uitstekend past in het aangehaalde verzoek van het Hof van Gelderland. Waarschijnlijk is de woning bij de grote stadsbrand in 1615 afgebrand en heeft men deze (wegens ge brek aan middelen pas in 1639?) op dezelfde plaats herbouwd, mogelijk met gebruikmaking van oud muurwerk1. Zo kunnen we weer een stukje van de puzzel 'Lochem in de Middeleeuwen' aanleggen. 1. Noot van de redactie: Enkele jaren geleden is het pand Markt 9, waarin tegenwoordig slagerij Sieverink is gevestigd, onderzocht ten behoeve van de plaat sing op de gemeentelijke monumentenlijst. Hierbij is niet alleen het oude beeldmateriaal bestudeerd, maar zijn ook waarnemingen gedaan aan het huidige ge bouw. Op de tekening, die Jan de Beijer in 1743 van de Lochemse Markt maakte, is nog net een klein hoekje van de voorgevel van dit pand te zien, een stukje van een stenen trapgevel met muuranker en stenen kruiskozijn met luiken. Duidelijk een voornaam huis temidden van de eenvoudige houten vakwerk panden elders in de binnenstad. De gevel moet ver gelijkbaar zijn geweest met die van het tegenwoor dige raadhuis (Bierstraat 2), dat in 1638 werd ge bouwd. De muurankers van Markt 9 geven het bouw jaar 1639 aan. Stenen huizen waren destijds zeldzaam in Lochem en voorbehouden aan de stedelijke elite, waartoe in die jaren ook de pastoors en predikanten behoorden. Wat dit betreft sluit het bouwhistorische verhaal uitstekend aan bij het onderzoek van André Reincke. Maar Andrés onderzoek wordt nog interes santer! De "predikantenwoning" zou volgens de muurankers in 1639 zijn gebouwd. De trapgevel uit die tijd is al in het begin van de 19de eeuw verdwe nen, zo laat ook de bij dit artikel afgebeelde prent zien. Eind 19de eeuw is het voorhuis bovendien met een verdieping verhoogd en rond 1905 is de prach tige Jugendstil winkelpui aangebracht. Bij al deze ver bouwingen bleven echter delen van het 17de-eeuwse huis intact, zoals in ieder geval de kapconstructie op het achterhuis en delen van het muurwerk. Ook de in het steegje zichtbare zijgevel is van zeer oude datum. Op grond van de afmetingen van de grote bakstenen die hier zijn toegepast en enkele andere bouwkundige details zou het wel eens kunnen zijn dat deze gevel veel ouder is dan 1639 en dateert uit de late 16de eeuw. De zijgevel (en misschien wel het gehele huis) heeft dus mogelijk de stadsbrand van 1615 overleefd en was daarmee onderdeel van de oude woning, die oorspronkelijk door de katholieke geestelijken werd bewoond en dus aan het einde van de 16de eeuw wellicht ook onderdak heeft geboden aan de wacht meester Franqois Ballochij! In 1639, in Lochems bloeitijd in de 17de eeuw, kreeg het huis een nieuwe voorgevel, misschien wel omdat predikant Neander zich in het pand vestigde. Een mooi voorbeeld hoe verschillende methoden van historisch onderzoek elkaar kunnen versterken en tot verrassende vondsten kunnen leiden. 17 Afb. 2 - Prent van de Markt begin 19de eeuw met rechts het bewuste pand (anoniem coll. CeesJan Frank) Land van Lochem 2007 nr. 1

Land van Lochem | 2007 | | pagina 17