zelfs gebruikt voor roddeltjes en nieuwsberichten. Een navrant voorbeeld van het laatste is een prentbriefkaart uit 1907 over een moord op een zesjarig meisje in België. Naast haar portretje is het lijkje getekend zoals het te gen een schutting werd gevonden. Verzamelen Prentbriefkaarten bleven heel lang iets bijzonders en dierbaars en werden daarom bewaard. Zo ont stonden de eerste verzamelingen badvrouwen, illegaliteit, instortin gen, koppensnellers en open haar den tot soldatenliefde in uniform, zeehondenjacht en zwemmen aan toe. Prentbriefkaart voor DM 8550,00! De liefhebberij om prentbriefkaar ten te verzamelen taande sterk tij dens de crisis van de jaren dertig. Het dieptepunt kwam in de jaren zestig. Handelaren op het Water- looplein in Amsterdam haalden toen de voorgeschiedenis van de kerst en nieuwjaarskaarten al begonnen. Bij het begin van het nieuwe jaar wensten de oude Egyptenaren el kaar veel heil en zegen toe. Ze lie ten die wensen vergezeld gaan van kleine geschenken. Flesjes parfum bijvoorbeeld. Er is er één terugge vonden, met in hiërogliefen de tekst 'au ab nab' (alle goeds). De Romeinen gingen op nieuwjaars dag bij elkaar op visite om beste wensen en geschenken uit te wis selen, oorspronkelijk takken van de BRIEFKAA waarvoor al spoedig speciale al bums in de handel werden ge bracht. Er waren er die tweedui zend kaarten konden bevatten. Dat verzamelen werd het meest door meisjes gedaan. Volgens het strak ke rollenpatroon omstreeks 1900 mochten postzegels alleen door jongens worden verzameld. Toen de prentbriefkaarten algemeen werden grepen de meisjes hun kans om ook aardige verzamelingen aan te leggen. Eerst bewaarden ze al les wat ze aan kaarten te pakken konden krijgen. Het waren ver- gaarders, zoals de serieuze verza melaar tegenwoordig minachtend zegt. Naarmate in de massa's kaar ten meer bijzondere groeperingen vielen aan te wijzen, trad toene mende specialisatie op. In de cata logus "Prentbriefkaarten Nederland 1990/1991" van de Nederlandse Vereniging Documentatie Prent briefkaarten kunnen niet minder dan 462 onderwerpen die worden verzameld, worden geteld, van aardappels rooien via actiegroepen, de kaarten uit de verzamelalbums en gooiden ze weg omdat ze de lege albums gemakkelijker konden slij ten. Veel van die kaarten zouden nu vele euro's opbrengen. In de jaren zeventig kwam het herstel. Daardoor kon het gebeuren dat op de Duitse Raith Aktion in novem ber 1990 een Nieuwjaarskaart met de dom van Frankfort (poststem pel 31 december 1878) werd in gezet op 730 Duitse Mark, maar pas voor 8550 mark een nieuwe eigenaar kreeg! Gelukkig voor de ongeveer tiendui zend serieuze verzamelaars in Ne derland zijn er nog vele duizenden oude en interessante briefkaarten te koop tussen de, zeg maar, twee en vijfentwintig euro. Bovendien lenen moderne prentbriefkaarten zich uitstekend voor het aanleggen van bijzondere verzamelingen die misschien goede beleggingen zul len blijken te zijn. Kerst- en nieuwjaarskaarten Toen Christus werd geboren, was olijfboom en de laurier, later meer praktische zaken zoals dadels en vijgen, symbolen van voorspoed. Ook onze Germaanse voorouders gaven elkaar bij de zonnewende cadeautjes, die een magische uit werking heetten te hebben. Talis man en amuletten, bedoeld om boze geesten af te weren en de goden gunstig te stemmen. Zoals bij zoveel tradities bleef de gewoonte om bij de jaarwisseling elkaar geluk te wensen en present jes te geven bestaan toen de oor spronkelijke bedoeling allang was vergeten. De Kerstening van Eu ropa bracht daar geen verandering in. Wel werden de geschenken al lengs vervangen en aangevuld met geschreven heilwensen aan fami lie en vrienden aan wie geen nieuw jaarsbezoek werd gebracht. Dat waren uiteraard alleen handge schreven brieven, maar in de l5de eeuw kwamen daar geïllustreerde drukwerkjes bij. Het waren hout sneden, onder andere van een kun- 9 (Carte postale Algemene Postvereeniging. (Unfen-p v Molenstraat, Lochem»* Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 9