Van de Bestuurstafel Henriëtte Marsman-Slot Open Monumentendag Doorgaans is Open Monumentendag het begin van het nieuwe winterseizoen, maar aangezien de gemeente de kar niet wilde of kon trekken heeft de gemeente Lochem dit jaar niet aan dit landelijk evenement meegedaan. Dat is jammer en voor een gemeente die zo graag één wil worden, een gemiste kans. De samenwerking tussen de Gorsselse Oudheidkundige Vereniging De Elf Marken en ons genootschap is namelijk optimaal. Daar zou de gemeente positief gebruik van moeten maken. En zoveel werk kost het de gemeente helemaal niet. Praktisch alles gebeurt door vrijwilligers. Alleen de coördinatie en het maken van het boekje komt ten laste van de gemeente. En een beetje enthousiasme, dat wel. Volgend jaar beter, gemeente? Open Pleinfeest, 23 september Dus werd het Open Pleinfeest het startschot voor het nieuwe seizoen. Eric Haarman, voorzitter van Advendo, had ons al bij de opening van De Veldmaat gepolst of wij er niet voor voelden mee te doen aan een presentatiemiddag, samen met alle clubs van het Plein. Wij wel. Dinie Frank was namens de evenementencommissie de organisator voor het HG. Bijna alle verenigingen, die aan het Plein gevestigd zijn, zegden hun medewerking toe. De middag zou worden gehouden op zaterdag 23 september. We hoopten allen op mooi weer, maar dat het zulk mooi weer zou worden konden we natuurlijk niet bevroeden. Alle evenementen konden buiten in de open lucht plaatsvinden. Het Lochems Mannenkoor zong, de Kool hazen van Advendo brachten lukraak op het plein hun muziek ten gehore en wat de volksdansers deden begrijpt u wel. Het was allemaal reuze gezellig en ongedwongen. De hele middag werd rechtstreeks uitgezonden op streekradio Achterhoek FM. Onze vereniging was ook ruimschoots vertegenwoordigd. De Oude Begraafplaats, de Kruidentuin en de Bibliotheek hadden buiten een standje. Fokje en Bert Brand, gestoken in historisch kledij, zorgden voor histo rische, doch uiterst verse lekkernijen voor het jong publiek. Binnen in de Veldmaat vormden de fotoalbums van Frijlink-Spronk een grote trekpleister. In onze keuken genoten velen van een kopje koffie of thee. Volgend jaar weer, hoorde je overal. Iedereen bedankt voor de spontane medewerking, maar bovenal: Dinie, de organisatie was perfect, heel hartelijk dank voor het mede-organiseren van zo'n leuke happening! Cadeaus, 3 oktober Op 3 oktober was er een bestuursvergadering. Dat is op zich niet vermeldenswaard, maar nu wel. De heer en mevrouw Nijstad hadden namelijk verzocht een bezoek aan ons bestuur te mogen brengen. Uiteraard maakten we daar gaarne ruimte voor in ons vergaderprogramma. Ze bleken niet alleen te zijn, maar ook de heer en mevrouw Voüte mee te brengen. Ze waren vol lof over onze Veldmaat en dat kunnen wij nog steeds uitermate goed begrijpen, want, hoewel we er nu toch alweer een jaar zitten, zijn wij nog altijd meer dan ingenomen met en trots op ons pand. Het doel van hun bezoek was echter tweeledig: ons genootschap kreeg cadeaus! De heer Voüte overhandigde ons de bel uit de vroegere spreekkamer van wijlen Dr. Cartier van Dissel. Een foto, waarop de bel in "bedrijf' is maakt het geschenk wel zeer waardevol. Ook de heer en mevrouw Nijstad hadden een present bij zich. Het was een puntgave z.g. "Rijnlandse" kan, door de heer Nijstad zelf, geschat op ca. 1530. De heer Nijstad vertelde dat de kan afkomstig is uit het pand 't Ei nummer 1. Dit was zijn ouderlijk huis. Toen er rond 1930 nieuwe verwarming werd aangelegd kwam deze kan te voorschijn. Deze wordt vaak "Jacobakan" genoemd, maar de heer Nijstad was heel beslist: het is een "Rijnlandse" kan en hij werd gebruikt door het "gewone volk". Mevrouw Nijstad vertelde een anekdote, die ik hier niet onvermeld wil laten. Het echtpaar was vaak elders. Mevrouw antwoordde, als men vroeg waar haar man te bereiken was: "Hij is niet hier hoor, hij zit op het Ei". Het bestuur heeft de voor de Lochemse geschiedenis zeer waardevolle giften gaarne en in grote dank in ontvangst genomen. 4 Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 4