In de middag werd de crashplek bezocht. Daar waar vijf maanden eerder zijn toestel werd geborgen waar het toen 57 jaar eerder was neergestort. Op de crashplek waren ook de ooggetuige, Jan Regelink, de vrouw en zoon van de landeigenaar en een aantal omwonenden aanwezig. Zij luisterden nieuwsgierig en geïnteresseerd naar het verhaal van Erich, dat grote indruk op hen maakte! Erichs verhaal Op 14 januari 1945 kreeg Erich Ett met drie kameraden de opdracht om vanuit Duitsland terugkerende aangeschoten Amerikaanse bommenwerpers te onderscheppen en neer te halen. Eén van hen moest met motorproblemen afhaken en bleef achter. Met z'n drieën vlogen ze vanaf Bönninghardt Süd richting het noordoosten en in de buurt van Zutphen werden ze plotseling verrast door Britse RAF Spitfires en waar schijnlijk ook Tempest jagers. Bij de eerste salvo's die de Britten afgaven ging Leutnant Hekel onmiddellijk met een zwarte rookpluim naar beneden. Erich vloog een zeer scherpe bocht om de Britten kwijt te raken en verloor daarbij ook contact met de 3e vlieger, Leutnant Kaiser. Tijdens het gevecht, dat nu in alle hevigheid losbrandde, kon Erich nog een Britse machine effectief onder vuur nemen, maar hij kon niet zien of het daardoor ook neerstortte. Geheel omringd door Britse Spitfires probeerde Erich met vol motorvermogen in de wolken te ontkomen. Op dat moment werd hij in de vleugel getroffen, wat het voor hem nog noodzakelijker maakte om snel het wolkendek te bereiken. Kort nadat de machine voor het eerst getroffen was knalde het nogmaals, maar dit keer in de cockpit. Rook vulde de cockpit en bloed was tegen de gepantserde voorruit gespat. Een 20mm explosief granaat had Erichs rechter arm verminkt en het toestel was onbestuurbaar. Kalm en volledig bewust van de situatie maakte hij zich gereed om zich met zijn parachute in veiligheid te brengen. Cockpitdak openen, keelmicrofoon losmaken en op het moment dat zijn hoofd buiten de cockpit kwam werd Erich naar buiten gezogen waarbij hij met zijn hoofd ook nog het kielvlak raakte. Op het moment van springen bevond de 109 zich op ongeveer 6500 meter hoogte. Erich Ett kwam, na een geruime tijd aan zijn parachute te hebben gehangen, bij een Duitse Flakstelling in de omgeving van Brummen terecht en werd vervolgens overgebracht naar een lazaret in Lochem (Kriegslazarett 5-686 Abt. Heuvel-Enk) waar hij na zijn operatie Toos Haaring leerde kennen. Erich en Toos 's Middags was het dan zover, de ontmoeting tussen Erich Ett en Toos Haaring: Een voormalig jachtvlieger van de Duitse Luftwaffe en een Nederlandse verpleegkundige spreken elkaar na 57 jaar weer. Het moment was voor beide mensen en ook voor allen die erbij aanwezig mochten en konden zijn, zeer bijzonder en emotioneel. In een eetcafé in Lochem werden herinneringen van toen opgehaald. Erich Ett vanuit zijn beleving, zwaargewond en Toos Haaring vanuit haar ervaring als verpleegkundige. Tijdens deze ontmoeting werd door Toos Haaring een bijzonder feit onthuld. Nadat Erich Ett binnen was gebracht, was er geen bloed in zijn bloedgroep voorhanden. Toos Haaring heeft Erich Ett persoonlijk als eerste bloed gegeven en hem daarmee het leven gered! Met deze daad zijn beide mensen met elkaar verbonden op een manier die niemand had kunnen bedenken!! 27 Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 27