Gezien de leeftijd die Erich Ett nu zou hebben was het niet geheel onmogelijk dat hij nog zou leven. Ons onderzoek had reeds uitgewezen dat hij in ieder geval de oorlog had overleefd. Tijdens briefwisselingen met diverse Duitse instanties bemerkten we dat het internet een fantastisch medium is. In een tijdsbestek van nog geen vier dagen waarin met vijf gemeentes, die allen zeer behulpzaam waren, werd gemaild kwam de ARGA erachter dat Erich Ett nog leefde. Een brief, met daarin het bergingsverhaal en onze bedoelingen, werd verstuurd en het wachten op antwoord was begonnen. Al na een kleine week lag er op de deurmat een brief van de piloot van "onze" Messerschmitt 109. De eerste zin die Erich Ett schreef was:"Sie haben das grosse Los gezogen und mich gefunden, der am 14.1.45 über Zutphen im Luftkampf abgeschossen wurdeDe laatste zin was:"Bitte melden Sie sich Na telefonisch contact gezocht te hebben met Erich Ett werd er een afspraak gemaakt voor een ontmoeting. Bezoek aan Ett Tijdens dit eerste bezoek aan Erich Ett en zijn vrouw Rita kwamen er herinneringen bij Erich boven die veel emoties losmaakten. Het verhaal van het luchtgevecht en zijn eerste herstel in het lazaret in Lochem maakten een diepe indruk op de leden van de ARGA. Ook de verhalen over de laatste fase van de oorlog en zijn krijgsgevangenschap zijn zeer indrukwekkend en nauwelijks voorstelbaar. Erich Ett vertelde tijdens dit eerste bezoek ook over een Nederlandse verpleegster, Toos Haaring, die hem in de eerste uren na zijn verwonding en operatie verzorgd had. Voor Erich Ett was dit zeer emotioneel. Hij verbaasde zich erover dat een Nederlands meisje zo onpartijdig een Duitse militair kon verplegen. Hij wist zelfs na zoveel jaar haar naam nog en waar ze vandaan kwam, samen met een aantal andere gegevens. De wens van Erich om haar nog eens te kunnen ontmoeten was duidelijk en de ARGA had nu de informatie die nodig was om haar te vinden. Na terugkeer in Nederland werd onmiddellijk aan de zoektocht naar de Neder landse verpleegkundige Toos Haaring begonnen. Terug naar toen Het derde puzzelstukje kwam via de schoonfamilie van de secretaris. Zij kenden een familie met dezelfde meisjesnaam als Toos. Na een aantal telefoontjes had de ARGA ook Toos Haaring opgespoord en later in die week bezocht. Voorzichtig werd door de ARGA het idee geopperd om een ontmoeting tussen Erich en Toos te regelen. Toos Haaring stemde daarmee in en zo gezegd zo gedaan. Een ontmoeting werd door ons geregeld. De ARGA haalde Erich Ett en zijn vrouw Rita naar Nederland, alwaar zij in Hummelo in een hotel werden ondergebracht. Een dag later startte de reis naar het verleden die op alle betrokkenen een zeer grote indruk zou maken! Overdag brachten Erich en zijn vrouw Rita een bezoek aan onze oude opslagruimte waar een uitstalling van de onderdelen van Erich Ett zijn 109 was gemaakt. De herinneringen aan toen kwamen boven. De aanblik van de wrakdelen was erg moeilijk voor Erich Ett. Het idee van wat er allemaal had kunnen gebeuren als hij niet tijdig zijn toestel had kunnen verlaten, of als zijn vliegtuig op een boerderij zou zijn neergestort maakte het bezoek aan onze opslag zeer emotioneel. Erich vertelde onder meer dat hij zijn vliegtuig gepolijst had om sneller te kunnen vliegenVandaar dat tijdens de berging nauwelijks camouflage- verfresten werden gevonden. 26 Er werden die ochtend veel herinneringen opgehaald. Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 26