neergehaald. De piloot slaagt erin zich met zijn parachute te redden en wordt licht gewond naar vliegbasis Twenthe gebracht voor behandeling. In het Lazaret Erich Ett komt zwaar gewond aan de grond in de omgeving van een Duitse Flak eenheid bij Brummen. De Duitse soldaten vragen eerst of hij een Duitse vlieger is en brengen hem naar de Flakstelling. Daar krijgt hij medische hulp en wordt zijn hevig bloedende arm afgebonden. Hij wordt met een ziekenauto naar het lazaret in Lochem (Kriegslazarett 5-686 Heuvel-Enk aan de Zwiepseweg) gebracht en daar door de Duitse chirurg Dr. Hegendörfer geopereerd aan arm, knie en hand. In dit lazaret ontmoet Erich Ett ook de Nederlandse verpleegster Toos Haaring, die hem verzorgt en waarvan hij ook de eerste halve liter bloed ontvangt. Een ontmoeting die hem zijn hele leven lang bij zal blijven! Op 7 februari 1945 wordt Erich Ett overgebracht naar Kriegslazarett 2-686 in Enschede en op 27 februari wordt hij met gewondentrein 828 overgebracht naar een lazaret in Lauingen a/d Donau. Daar is hij eind april 1945 krijgsgevangen genomen door de Amerikanen. Hij wordt overgebracht naar een krijgsgevangenenkamp in Frankrijk. Op 20 februari 1946 wordt hij vrijgelaten en keert hij terug naar zijn vrouw Rita. De berging op 16 maart 2002 Op 16 maart 2002 wordt de Messerschmitt 109 van Erich Ett geborgen door de Stichting Aircraft Research Group Achterhoek. De Stichting krijgt vrij snel toestemming van de landeigenaar, de heer A.J. Oostenenk, om het toestel te bergen. Binnen een week is alles geregeld. Het is die dag prachtig weer en de berging is een groot succes. Zoals verwacht zit het hele wrak nog onaangeroerd in de grond. Als eerste wordt er een band gevonden, daarna volgen er in rap tempo steeds meer vliegtuigdelen. De waterkoelers komen naar boven, het staartstuk met staartwiel, rompdelen, cocpitdelen, de propellernaaf en delen van de propellers. Tenslotte wordt op ruim zeven meter diepte de Daimler Benz 605AS motor gevonden. Met veel moeite (veel water in het gat) en vakkennis slaagt onze kraanmachinist Vincent erin om de motor te bergen. En zo wordt het hele Messerschmittwrak door de ARGA geborgen. Het gat wordt weer dichtgemaakt en de grond weer geëgaliseerd. De vliegtuigdelen worden opgeladen en afgevoerd naar de loods in Hummelo om schoonge maakt te worden. Op zondag 17 maart vinden we bij het schoonspuiten van het staartstuk het Werk- nummerplaatje met daarop de cijfers 784155! De ARGA heeft de Me 109G-14/AS van Oberfeldwebel Erich Ett gevonden. En het geluk blijft aan onze zijde, op de Namentliche Verlustmeldung staat ook nog het oorlogsadres van Erich Ett en zodoende kan de zoektocht naar Erich Ett beginnen Speurtocht in het archief De ARGA heeft haar archiefonderzoek met de groots mogelijke precisie uitgevoerd: van Duitse documenten tot luchtfoto's van de RAF. Het was dan uiteindelijk ook geen verrassing dat toen het werknummerplaatje gevonden werd dit exact het werknummer was, wat het volgens ons archiefonderzoek wel moest zijn!! Wat de ARGA op dat moment niet kon weten was dat het vinden van het werknummer het eerste puzzelstukje was van een reis naar het verleden, die zeer bijzonder zou worden. De Verlustmeldung, die de ARGA reeds in haar bezit had, was het tweede puzzelstuk. Om onbekende redenen was het laatst bekende oorlogsadres van Erich Ett hierop niet weggestreept, zoals gebruikelijk wanneer men dit soort documenten opvraagt. Op dit document staan een aantal gegevens die van groot belang zijn tijdens dit soort onderzoek. Kolltnó) V Peinofluc B'rW59~TÏ=T2t Ve'rU-lfr. Brucl.i 98/ ?./??- OXkï sktiv s-t-ir - 7./J.0.77 4.: tv iïk.Luhr. 54535/2o6 ff. 5'i B<i ff 25 M-Jfi Ui. tr i. j 4i. Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 25