Recente publicaties CeesJan Frank Ons Markenboek. Uitgave van de oudheidkundige vereniging De Elf Marken te Gorssel, 24e jaargang, no.1, februari 2006 H.J. Jansen op de Haar vertelt in deze aflevering van Ons Marken- boek verder over de Rustoordlaan in Eefde. Verderop in dit nummer wordt de auteur geinterviewd door Hein den Ouden. J. en G, Heijnink doen verslag van de excursie naar Hattem en de Veluwe, die op 13 september 2005 werd georgani seerd. W. te Meulen-Breukink haalt herinneringen op aan het café De Zessprong bij Gorssel. Verder is er weer een bijdrage van de werk groep genealogie in de reeks Gevelstenen, waarin ditmaal de boerderij Nijhuis, een oude kater stede aan de Groeneweg, onder de aandacht wordt gebracht. Tenslotte zijn er nog korte bijdragen van H.F. Bruil over de nieuwe spoorbrug in Eefde, en J. Boschloo over de bijenhouder Jan Willem Onstenk. Ons Markenboek. Uitgave van de oudheidkundige vereniging De Elf Marken te Gorssel, 24e jaargang, no.2, mei 2006 In dit nummer een in memoriam voor de erevoorzitter en mede oprichter van De Elf Marken, Henk Jansen op de Haar, die op 9 januari 2006 na een kortstondige ziekte is overleden. Jansen op de Haar schreef vele artikelen voor Ons Markenboek en heeft talloze an dere publicaties op zijn naam staan. Verder bevat het tijdschrift een kort artikel van W.ter Meulen-Breukink over het bruggenhoofd Almen en het negentiende deel van de serie over gevelstenen in en rond Gorssel, ditmaal over de gevels teen in boerderij 't Have te Eefde. J. te Linde schrijft over de Ontmoetingskerk in Eefde, die in 2004 haar vijftigjarige bestaan vierde. E. van Voolen en P. Meijer, Syna gogen van Nederland, Zutphen 2006, 175 p. ISBN 90 5730 381 7 Bij de Walburgpers verschenen uit gave over de belangrijkste en meest karakteristieke synagogen, die nu nog in Nederland bestaan. De ge bouwen zijn telkens in hun heden daagse context gefotografeerd door de bekende cineast en foto graaf Willy Lindwer. Verder bevat het boek bijdragen van Hans van Agt, die de architectonische bete kenis van de synagogen duidt, en Edward van Voolen, conservator van het Joods Historisch Museum, die vertelt over de synagoge in het algemeen. Een groot deel van de publicatie is ingeruimd voor een catalogus van alle nog bestaande synagogen, samengesteld door Van Voolen en Paul Meijer, bouwkun dig ingenieur. Natuurlijk is ook de Lochemse synagoge in deze cata logus opgenomen (pp. 118-119). Tenslotte bevat het boek een ver helderende termenlijst, overzichten van architecten en kunstenaars en een literatuurlijst. De samenstellers, zo lezen we op de achterflap, beo gen met deze uitgave de synago gen, onderdeel van het eeuwenoude Nederlandse culturele erfgoed, de aandacht te geven die ze verdie nen. Synagogen in Nederland is, mede door de fraaie foto's van Lindwer, een prachtige uitgave geworden. D. Verhoeven (eindred.), Gelder land 1900-2000, Zwolle 2006, IBN 90 400 8268 5 De verschijning van dit monumen tale boek in september 2006 was de directe aanleiding voor het groots opgezette Festival Gelder land 1900-2000, dat het recente Gelderse verleden in de schijnwer pers zet en dat nog tot begin ja nuari 2007 te beleven is. Honderd organisaties in Gelderland doen enthousiast mee aan het 'Festival Gelderland 1900-2000'. In Apeldoorn organiseert CODA een meergeneratie- en belevingsten- toonstelling over de voorbije eeuw. Dit is het centrale evenement. Vele musea, archieven, bibliotheken, verenigingen en stichtingen in de provincie staan klaar om plaatse lijke evenementen op te zetten. Het gaat onder andere om muziek uitvoeringen, wandelingen, fiets routes, lezingen, workshops, film voorstellingen en exposities. Gel derland staat gedurende drie maan den cultureel op zijn kop. Het fes tival duurt tot en met 7 januari 2007. Het is het eerste cultuurhis torisch festival in zijn soort in Ne derland. Het 'Festival Gelderland 1900 2000' wil onder meer de belang stelling voor het cultureel erfgoed van Gelderland bij het publiek ver groten, inzicht geven in de veelzij dige ontwikkeling van de provin cie in de afgelopen 100 jaar, de samenwerking bevorderen tussen Gelderse culturele organisaties, regionaal en lokaal onderzoek naar de geschiedenis van Gelderland stimuleren en de identiteit van de provincie Gelderland versterken. Het project richt zich niet alleen op (oudere) inwoners van Gelderland, maar ook op specifieke doelgroe pen, als gezinnen, migranten ('nieuwe Gelderlanders') en jon geren. Eén van de pijlers van de manifes tatie is dus het omvangrijke boek Gelderland 1900-2000, gemaakt in opdracht van de provincie Gel derland. Het boek schetst de ge schiedenis van een eeuw Gelder land. Niet als een doorlopend ver haal, maar in honderd korte, toe gankelijk geschreven hoofdstuk ken. Elk hoofdstuk start met een concrete gebeurtenis ergens in de provincie, om van daaruit iets te vertellen over de bredere histori sche ontwikkelingen. Gelderland 1900-2000 laat zien dat de provincie drastisch veranderde in de twintigste eeuw. Het land schap ging op de schop, wegen, spoorlijnen en bruggen trokken 20 Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 20