Workshop op een kerkhof Ernst Marsman Op een kerkhof houdt het onderhoud behalve schoffelen, harken, snoeien, maaien en boenen ook het herstel van de schade aan de graven door o.a. stormschade of vandalisme in. Om meer te weten te komen over het herstel en onderhoud van de grafstenen organiseerde de vereniging Terebinth een workshop in de vorm van een 'restauratiedag' op de Oude Be graafplaats in Lochem. Terebinth De Vereniging Terebinth zet zich in voor het onderhoud (=behoud) van begraafplaatsen en geeft infor matie over allerlei culturele en soms ook juridische aspecten van begraafplaatsen. Het Lochems His torisch Genootschap is ook lid van Terebinth. De regionale vertegenwoordiger van Terebinth is voor onze streek de heer Teun Oosterbroek uit Wijhe. Terebinth geeft een verenigingsblad uit en organiseert inte ressante en leerzame excursies zoals de 'restauratiedag'. Wie Terebinth zegt, zegt eigenlijk Wim Vlaanderen, de grote kracht achter de vereniging. Naar aanleiding van een 'restauratiedag' in Garsthuizen (Gr.) kwam hij met het voorstel iets dergelijks te organiseren op de Oude Begraafplaats in Lochem, want van onze beide begraafplaatsen is hij erg gecharmeerd. Corrie Burggraaff heeft de dag georganiseerd en dankzij de gastvrijheid van de gemeente Lochem genoten wij in de brandweerkazerne van de ontvangst-met-koffie en de lunch. Workshop Op de Oude Begraafplaats kregen we interessante uitleg over de symboliek van de vorm en de opschriften van de zerken en kunststijlen als Jugendstil en art déco zijn hier te vinden. Ook werd er verteld over de begroeiing en dankzij Wim Vlaanderen zijn sommige bomen ons dierbaarder geworden dan voorheen! Jan van Mierlo was er met een aanhanger vol gereedschap om een demonstratie te geven over de reparatie van hardstenen grafmonumenten. (Tweecomponentenlijm doet wonderen, maar ermee toveren moet je le ren!) Verzakte zerken werden opgelicht en waterpas teruggelegd of gezet, vuile aanslag werd behandeld en de opschriften werden met een stempelkurk weer mooi zwart gemaakt. Oude Lochemse namen herleefden en de historische functie van de Oude Begraafplaats werd ons opnieuw bijzonder duidelijk. 11 Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 11