de Veldmaat gesloten Wij wensen u een voorspoedig 2007 stenaar die wij alleen kennen on der zijn initialen E.S. De eerste kerst- en nieuwjaarskaart die speciaal werd gemaakt om per post te versturen werd in 1843 getekend door de Engelsman Cal- cott Horsley, in opdracht van de beroemde Henry Cole. Het stelde een groot gezin voor dat op kerst avond feestelijk aan de dis zit en een toast uitbrengt op de geadres seerde die niet aanwezig kon zijn. Er werden van deze kaart duizend stuks lithografisch gedrukt. De verzamelaar die er nu nog eentje te pakken weet te krijgen, bezit met een een klein vermogen. De kerst- en nieuwjaarskaarten werden al gelijk een overweldigend succes. Dat blijkt ook wel uit de collectie van één der eerste verza melaars op dit terrein, Jonathan King, die bezat er al eentje van voor de eeuwwisseling. Gedeelde achterkant De oudste ansichtkaarten moch ten niet aan de adreszijde beschre ven worden met mededelingen. Tot 1905 mocht in Nederland de ach terkant van een prentbriefkaart al- leen worden gebruikt om er de naam, adres en woonplaats van de geadresseerde op te schrijven. Op de beeldzijde werd daarom vaak een vakje uitgespaard of een brede witte rand rond de afbeelding aan gebracht om er de persoonlijke boodschappen op te zetten. De in troductie van de "gedeelde" ach terkant was een kleine revolutie. Door deze grote verbetering nam het "nieuwe" communicatiemiddel nu pas echt een grote vlucht! De Veldmaat zal van vrijdag 22 december 2006 t/m maandag 8 januari 2007 gesloten zijn. Reactie rectificatie artikel Buurtschap Langen deel II In het vorige Land van Lochem plaatsten we een reactie van Jan Harenberg op het artikel "Buurtschap Langen deel II" van André Reincke, dat was opgenomen in de eerste aflevering van ons tijdschrift in 2006. Hierin werd verondersteld, dat de bij dit artikel geplaatste tekening mogelijk een afbeelding zou zijn van één van de in de 18de eeuw nog resterende bouwhuizen van het kasteeltje Diepenbroeck. Dit is echter niet juist. De heer Harenberg wijst er in een nieuwe reactie terecht op dat hier het huis Diepenheim is afgebeeld, dat in 1723 door Cornelis Pronk werd geportretteerd. Pronk tekende de achterzijde van het huis. De achtergevel, waarvan het middendeel na 1925 in opdracht van Jan Willem Jacobus baron De Vos van Steenwijk werd verhoogd, vertoont ondanks deze ingreep nog steeds veel overeenkomsten met de situatie zoals Pronk die twee eeuwen eerder heeft vastgelegd. De redactie dankt de heer Harenberg nogmaals voor zijn terechte reactie. 10 Bron: http://www.2avage.nl/ groetenindex.htm Land van Lochem 2006 nr. 3

Land van Lochem | 2006 | | pagina 10