Rectificatie en reactie artikel Buurtschap Langen deel II In de vorige aflevering van Land van Lochem schreef André Reincke in zijn serie Nieuwtjes over de geschiedenis van Lochem uitvoerig over de buurtschap Langen, en wel in het bijzon der over het huis Diepenbroeck en het kleine kasteeltje De Karssenborch. Naar aanleiding van dit artikel ontving de redactie van Jan Harenberg een reactie, waarop wij in het onder staande kort in willen gaan. Verder is er tot onze spijt bij het plaatsen van de afbeeldingen bij dit artikel iets mis gegaan, waardoor de tekst niet volledig tot zijn recht is gekomen. Het bijschrift bij de eerste af beelding is niet juist: dit betreft een uitsnede van de Berkelkaart uit 1763, vervaardigd door G. Ravenschot, J.H. van den Heuvel en L.H. Bonnet, bewaard in het archief te Zutphen. De abu sievelijk onder deze kaart geplaatste tekst behoort bij een afbeelding die door een opmaakfout is komen te vervallen en die wij daarom in het huidige Land van Lochem alsnog plaatsen. Ook onder de afbeelding op pagina 16 staat een onjuist bij schrift. In de collectie van de Rijks dienst voor Kunsthistorische Do cumentatie in Den Haag is dit één van de drie afbeeldingen, die het huis Diepenbroeck voor zouden stellen. Jan Harenberg geeft in zijn reactie een korte duiding van deze afbeeldingen. De eerste is afkom stig van de niet erg betrouwbare tekenaar Frans Berkhuys en is wel een zeer fantasievolle weergave van het huis. De tweede is niet het Lo- chemse Diepenbroeck, maar het gelijknamige kasteeltje bij Bocholt, in Duitsland. De derde afbeelding, geplaatst bij het artikel van André Reincke, zou volgens Harenberg het Huis te Diepenheim voorstel len. Veel gelijkenis tussen het ge bouw op de afbeelding en dit nog bestaande kasteeltje is er echter niet. Waarschijnlijk hebben we hier dan ook niet van doen met een af beelding van het Huis te Diepenheim, maar van het "Jacht huis" van de familie Van Heeckeren op het terrein van het Lochemse Diepenbroeck. Op een tekening van het terrein van het nabijgelegen Huis de Cloese uit 1821 staat dit Jachthuis nog ingetekend naast de grachtrestanten van Diepenbroeck. Bij het gebouwtje staat de tekst: Jagthuis waar de hr. -van Heeckeren komt. Mogelijk was het jachthuis het verbouwde restant van één van de bouwhuizen van Diepenbroeck, die na de sloop van het kasteeltje nog jarenlang hebben bestaan. De situatie op de tekening bij het arti kel van Reincke is goed vergelijk baar met de terreinkaart van 1821. We zien het jachthuis vanuit het oosten. Het wandelpad loopt langs de Berkel, waarvan de met bomen beplante oever links is te zien. Op de kadastrale kaart van 1832 is het Jachthuis inmiddels verdwenen. Tenslotte volgt hieronder nog een gedeelte van de inhoudelijke reac tie van Jan Harenberg op het arti kel over de buurtschap Langen: "in het artikel door André Rein cke, wordt mij door de auteur min of meer verweten dat ik maar wei nig weet te vertellen over Diepen- broek of Karssenberg. In verband met de omvang van het boekje heb ik te weinig ruimte voor de histo rie van deze huizen van de uitge ver gekregen, omdat ik de be staande kastelen en landhuizen diende te beschrijven. Hoewel Diepenbroek en Karssenberg ver dwenen zijn, maar toch deel uit gemaakt hebben van de Cloese, heb ik destijds gemeend iets over beide huizen te moeten mededelen, maar voor een meer complete be schrijving ontbrak nu eenmaal de ruimte. Het geslacht Diepenbroek stamt inderdaad van het gelijkna mige kasteel aan de weg van Winterswijk naar Bocholt, in de buurtschap Barlo, Schlossallee 5. In 1326 werd Gerhard van Diepenbroek beleend met dit goed. Zijn zoon Sweder had twee zoons, waarvan Sweder, de oudste, Diepenbroek kreeg, terwijl Herman de stamvadervan de Diepenbroeks op Harreveld bij Lichtenvoorde zou worden. Sweders kleinzoon, eveneens Sweder geheten, gehuwd met Jutte van Ossenbroek, vestigde zich te Lochem. Hun zoon Hendrik, bijgenaamd 'de Oude', trouwt N. van Keppel, dochter van Hendrik van Keppel en Nije Stecke. Uit dit huwelijk wordt Hendrik geboren, die in 1479 gerichtsman te Lochem is. Hij trad in het huwelijk met N. van Kaldenbroek gezegd (van Cuijck) van Meteren, dochter van Johan Vlecken van Kaldenbroek en Guedtgen Dirksdr. Van Eijll. Gegevens ontleend aan 'Die Her ren Stecke(2 dln, Stichting Loo Archief). Het huis Diepenbroek bij Bocholt raakte in 1521 overigens door huwelijk uit de familie van Diepenbroek en kwam aan het ge slacht Van Welvelde. Verder schrijft Harenberg over de Karssenberg: Het huis Karssenberg heeft nooit de status van havezate gehad en komt ook niet voor op de lijst van de 36 havezaten van het Kwartier van Zutphen. Wel heeft een Sloet geprobeerd om na mens dit huis een verschrijving in de Ridderschap voor zijn zoon te bemachtigen, maar dit is niet ge lukt, evenmin als dat Van Nagell van Ampsen lukt, die een verschrijving voor zijn zoon voor Ouden-Ampsen wenste. Waar schijnlijk waren zij aangelokt door het succes dat Van Keppel van Oolde boekte, toen zijn zoon voor 8 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 8