De Wasserburgen in Münsterland Marjan Houpt De Evenementencommissie van het Historisch Genootschap organiseerde op 6 mei jl. een bustocht naar een aantal Wasserburgen in Münsterland, met als reisbegeleider de heer Jan Berends, die eerder al een uitgebreide dialezing gaf over dit onderwerp. Dhr. Berends benadrukte die avond al dat "Waterburchten" een foute vertaling is, dus we houden het bij Wasserburgen. Had hij al tijdens deze lezing een schat van informatie gegeven, ook gedurende de reis bleek hij weer een onuitputte lijke bron. Van de 3000(!) kastelen die ten tijde van de gloriedagen bestonden, zijn zo'n 100 bewaard gebleven. De meeste zijn gesticht in de 11e of 12e eeuw en zijn zware bouwwer ken, oorspronkelijk bedoeld om de vijand te weerstaan. Een aantal kastelen werd bezocht en bij verschillende werd langs- gereden, waar we door de adem benemende rijkunsten van de chauffeur uitstekend zicht op kre gen, zoals o.a. kasteel Diepenbrock (nog gerelateerd aan de componist) met mooie 16e-eeuwse poort, Schloss Gemen en Velen. In Billerbeck passeerden we niet alleen het kasteel Haus Hamern, maar ook het standbeeld van Lud- gerius, de eerste bisschop van Münster (9e eeuw) èn de bronnen van de Berkel. Na Billerbeck kasteel Havixbeck; een bezit van Twickel. In Haus Hülshoff, de geboorte plaats van de dichteres Annette Droste Hülshoff werd gepauzeerd met "Kaffee und Kuchen". (De "Kuchen" overigens volgens goede Duitse traditie een fikse taartpunt!). Daarna naar Nordkirchen, het Westfaalse Versailles, dat in 30 jaar werd gebouwd. Burg Vischering, een soort Doornroosje slot, werd tevens bezocht. Dit kasteel is vrij wel geheel rond gebouwd. Van deze vorm van architectuur werd later afgezien, omdat ronde muren nu eenmaal geen goede schuilplaats bieden tegen de vijand. ("Het hoekje om"...). In Lembeck, een kasteel waar je onderdoor kunt rijden, met een mooi rhodondendronpark werd een rondleiding gegeven door het prachtige interieur, met een opval lende lambrizering van delen van dekenkisten met houtsnijwerk. Een van de adellijke echtparen had ooit als huwelijkscadeau zoveel deken kisten geschonken gekregen, dat men er maar deze bestemming aan heeft gegeven. Verder werden nog bekeken de Wasserburgen Coesfeld, Aschberg en Ludinghausen. Kortom, het was een zeer ge slaagde dag. Met dank aan Jan Berends, de Evenementencom missie, en niet in de laatste plaats het prachtige weer! De foto's zijn van Jan en Ineke Kieskamp, met hartelijke dank! Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 5