Van de bestuurstafel Henriëtte Marsman-Slot Zomervakantie Nu u dit leest is de zomervakantie een feit. De zon staat te stralen. Het is prachtig weer. Geen weer voor activiteiten binnen het Historisch Genootschap. We zijn allemaal even op non-actief. Allemaal? Nee, de redactiecommissie met helpers werken wel door. En of dat nu wel zo logisch is.... Daar moeten we het in het bestuur samen met de redactiecommissie nog maar eens over hebben. Iedereen heeft namelijk recht op zomervakantie. Ook de redactiecommissie. De Cloese: we zijn in beroep gegaan. Op het door ons ingediende verzoek bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg de Cloese tot rijksmonument te verklaren werd negatief beschikt, zo konden wij u in de vorige Land van Lochem melden. Letterlijk stond het volgende in de beschikking: "De restanten van het park van De Cloese vertegenwoordigen geen algemeen belang. De inrichting vertoont nauwelijks historische of ontwerpkunstige cohesie en geldt als ernstig verstoord. Een dergelijke fragmentari sche overlevering kan vanuit nationaal perspectief niet als waardevol worden aangemerkt. Geconcludeerd kan worden dat de onder omschrijving waardering aangegeven waarden met betrekking tot het park rond het huis genaamd "De Cloese" te Lochem bescherming op grond van de Monumentenwet 1988 NIET rechtvaardigen. Een en ander impliceert niet dat het park in het geheel geen cultuurhistorische waarde zou vertegenwoordi gen, integendeel. Naar verluidt bestaan er plannen voor het opknappen van het park. Dit voornemen heeft echter niets met restauratie maar meer met reconstructie te maken. Uit ambtsberichten is o.m. het voornemen tot bescherming op gemeentelijk niveau gebleken. Een dergelijke vorm van behoud in combinatie met gericht instrumentarium wordt toegejuicht en zal zich naar verhouding rechtevenredig tot de in het geding zijnde cultuurhistorische betekenis van het park rond De Cloese verhouden. Ook in het geval van huis De Cloese bestaat aanleiding af te wijken van externe adviezen. Het huis is niet gaaf maar geldt veeleer als geschonden en verstoord. Buitenhuizen in neo-renaissancistische stijl vormen een categorie monumenten die middels het Monumenten Selectie Project reeds in afdoende mate ingevolge de Monumentenwet 1988 is beschermd. De Cloese vormt geen aanvulling ofverrijking van het reeds beschermde contigent, noch in kwantitatieve noch in kwalitatieve zin". In beroep De Raad van de gemeente Lochem heeft - op advies van de Monumentencommissie van de gemeente - ons verzoek in januari 2005 positief ondersteund, zo ook deden dat Gedeputeerde Staten van Gelderland en de Raad voor Cultuur. Naar aanleiding van de afwijzende beschikking heeft de Raad van de gemeente Lochem zich eveneens uitge sproken voor aanwijzing van De Cloese tot rijksmonument. Omdat de Raad haar mening handhaaft meent het bestuur van het Historisch Genootschap dat er termen aanwezig zijn tegen de beschikking van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in beroep te gaan. En dus is het Historisch Genootschap inderdaad in beroep gegaan. Wij wachten af. Bij brief van16 juni 2006 kregen wij een oproep te verschijnen voor de hoorzitting. Een kopie van het ambts bericht, waarin O.C.W. haar mening nogmaals uiteenzet, was bijgevoegd. O.C.W. was in die mening geen millimeter opgeschoven. Kortom, ons bezwaarschrift zou geen enkele kans van slagen maken. Het bestuur van het Historisch Genootschap heeft in gezamenlijk overleg met onze adviseurs dan ook beslo ten geen gebruik te maken van de inspraak. Wij wachten de uitspraak dan ook gelaten af. Stadhuis Museum Binnen het bestuur zijn met name onze bestuursleden Focko De Zee en André Reincke zeer intensief bezig met de plannen om in het Stadhuis een Streektaalmuseum te realiseren. 4 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 4