en hun makers en wordt een cartobibliografisch overzicht tot 1867 gegeven. Uitgebreide regis ters, een literatuurlijst en een sa menvatting in het Engels comple teren deze belangrijke uitgave. Voor de stadsplattegronden van Lochem zijn de pagina's 65 tot en met 70 ingeruimd. Aan de hand van ver schillende plattegronden schetst de auteur een beeld van de steden bouwkundige ontwikkeling. Veel nieuwe informatie levert zijn ver haal niet op. Het is dan ook geba seerd op reeds eerder verschenen (oudere) publicaties en niet op aan vullend historisch onderzoek, het geen ook niet de opzet van deze uitgave is geweest. Recent histo- risch-stedenbouwkundig onder zoek over stadswording en stads ontwikkeling, zoals Stedenpolitiek en stadsplanning in de Lage Lan den (12de en 13de eeuw van R. Rutte (2002), waarin ook de plattegron den van de Gelderse steden uitge breid aan de orde komen, is blij kens de literatuurlijst niet geraad pleegd. Dit geldt ook voor enkele recente bijdragen over de Lo- chemse stadsontwikkeling van F.F. Ambagtsheer (Ontwikkeling van de stad Lochem) uit 1991 en De middeleeuwse vesting Lochem in beeld, verschenen in Land van Lochem in 2004. Het is eveneens jammer dat de samenstellers twee zeer interessante (en bekende) his torische prenten met daarop een vrij gedetailleerde en accurate stadsplattegrond van Lochem niet in het overzicht hebben opgeno men. Het betreft de weergave van Lochems ontzet in 1582 en die van de belegering en inname van Lo- chem door de Spaanse veldheer Ambrosio de Spinola in 1606. Des ondanks is Historische plattegron den van Nederlandse steden een belangrijke uitgave voor de studie van de historische cartografie en de geschiedschrijving over de ste den in Achterhoek en Liemers. P.J. van Cruyningen, Landgoede ren en landschap in de Graafschap, Utrecht 2005, 144 p. ISBN 90 5345 270 2 Dit rijk geïllustreerde boek, een uitgave van Matrijs, beschrijft op boeiende wijze hoe het landschap van de Graafschap zijn tegenwoor dige vorm heeft gekregen door de manier, waarop de vele landgoe deren in het gebied in de 19de en 20ste eeuw werden beheerd. Ont ginning en bebossing van de woeste gronden waren belangrijke initiatieven van veel landgoed eigenaars. Het bijzondere land schap bezit een hoge cultuurhisto rische waarde, mede door de aan wezigheid van de talloze eeuwen oude landgoederen met hun bos sen, kastelen, parken en landbouw gronden. Hoewel het ontstaan en het beheer van het landschap en de landgoederen centraal staan, wordt ook veel aandacht besteed aan de sociaal-economische aspec ten, zoals de geschiedenis van de bewoners en de sociale verhoudin gen tussen landgoedeigenaars en personeel en het imago van de landgoedeigenaar. In de publicatie komen ook de landgoederen in de gemeente Lochem (o.a. Velhorst, Verwolde, Ampsen) aan de orde. Onze gemeente vormt immers een substantieel onderdeel van het landgoederengebied in de Graaf schap. J.C. ter Laak, De taal van het landschap. Pilotproject toponie men in de Berkelstreek, Rappor tage Archeologische Monumenten zorg 123, uitgave van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek, Amers-foort 2005 ISBN 90 5799 063 6 Verkennende pilotstudie naar de mogelijkheden van een integrale en interdisciplinaire aanpak van de stu die van geografische namen. In het voorwoord lezen we dat toekom stig onderzoek er op gericht zal zijn de landschappelijke context van geografische namen in Oost-Ne derland systematisch te bestude ren. De verkegen inzichten zullen, samen met de informatie die an dere bronnen bieden, worden om gezet in reconstructies van het his torische landschap. In deze pilot is gekeken naar de bruikbaarheid van toponiemen om tot dergelijke reconstructies te komen. De doel stelling was om "te onderzoeken in hoeverre bestudering van dit vele eeuwen omspannende archief een bijdrage kan leveren aan het recon- strueren van de geschiedenis van het cultuurlandschap". Het pilot- gebied omvat de vroegere ge meente Gorssel, de gemeente Zut- phen, Vorden en de gemeente Lo- chem. In de rapportage enkele in leidingen in de toponymie, geogra fische namen en de stratigrafie van de toponiemen. Verder passeert een groot aantal bijzondere toponiemen de revue, waaronder vele uit Lo- chem en omgeving. R. van der Laarse Y. Kuiper (red.), Beelden van de buiten plaats. Elitevorming en notabelen cultuur in Nederland in de negen tiende eeuw, deel 3 in de reeks Adelsgeschiedenis, Hilversum 2005, 256 p. ISBN 90 6550 856 2 In deze verzameling artikelen wordt vanuit een breed scala van invalshoeken een beeld geschetst van de notabelencultuur van de 19de eeuw in verschillende delen van Nederland. Vooral de buitenplaats cultuur krijgt ruime aandacht, maar ook het leven naar de seizoenen van de aristocratie en de hogere bur gerij in de provincies Utrecht, Gel derland en Friesland. Eén van de twaalf auteurs is R.J.A. Crols, die een artikel wijdt aan "De ver burgerlijking van het buiten wonen in de tweede helft van de negen tiende eeuw in Gelderland". In dit artikel kunnen we lezen over het ontstaan van villabouw aan de rand van veel Gelderse steden en dor pen en over het fenomeen villapark. Apeldoorn, Velp, Beek en Lochem bezitten in Gelderland de belang rijkste voorbeelden van villaparken uit de late 19de en vroege 20ste eeuw. De auteur besteedt dan ook aan dacht aan het villapark Berkeloord, dat in 1909 werd ontworpen door de tuin- en landschapsarchitect Samuel Voorhoeve. Berkeloord wordt omschreven als "het om vangrijkste en meest hoogwaardige voorbeeld van een dergelijke (villapark)ontwikkeling in de Achterhoek en de Graafschap". 31 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 31