Recente publicaties Tradities rond Oud en Nieuw CeesJan Frank D. Hiddink, Tradities rond Oud en Nieuw, Lochem 2005 Het in het najaar van 2005 versche nen boekje bevat een bonte verza meling versjes, anekdotes, verha len, gebruiken, recepten en nog veel meer rond het thema Oud en Nieuw, verzameld door Dinie Hiddink. In de afgelopen jaren werd zij vaak gevraagd om tijdens nieuwjaarsbijeenkomsten iets te vertellen over de tradities rond de jaarwisseling in onze regio. Niet alleen verzamelde zij zelf informa tie over dit onderwerp, ook haar toehoorders droegen in de loop der tijd allerlei gegevens aan, waaron der prachtige oude wenskaarten, recepten voor typische nieuwjaars lekkernijen, versjes en korte ver haaltjes. Veel ervan is nu bijeenge bracht in een zeer lezenswaardige publicatie met een grote hoeveel heid afbeeldingen, waarvan de meeste in kleur. Zo kunnen we lezen over het midwinterhoornblazen en het joarwinnen in de noaber-schoppen, komen we te weten hoe echte kniepertjes moeten worden gebak ken en passeren allerlei winter- avondverhalen de revu. Ons Markenboek. Uitgave van de oudheidkundige vereniging De Elf Marken te Gorssel, 23e jaargang, no.4, oktober 2005 H.J. Jansen op de Haar belicht in deze aflevering van Ons Marken- boek de Rustoordlaan in Eefde en haalt jeugdherinneringen op aan Huize Den Dam. W. Holtslag- Harkink doet verslag van de Sta ringwandeling en de stads wandeling in Deventer, die de le den van de Elf Marken in de zo mer van 2005 hebben gemaakt. Verder is er weer een bijdrage van de werkgroep genealogie in de reeks Gevelstenen, waarin ditmaal de boerderij Peppelenbosch aan de Harfsensesteeg onder de aandacht wordt gebracht. Tenslotte be schrijft W. ter Meulen-Breukink leven en werken van de Almenaar Hendrikus Jacobus Zoetenhorst, oftewel Ome Dieks, "dichter" en leider van de Almense zondags school. R. Visschers, "Patriotten in de graafschap Zutphen. De sociale en religieuze samenstelling van de patriottenbeweging in Doetinchem, Groenlo, Lochem en Doesburg, 1783-1787", in: Bijdragen en me dedelingen Gelre, 2005, Historisch Jaarboek voor Gelderland, deel XCVI, Arnhem 2005, p.113-146. Uitgebreid en goed gedocumen teerd artikel over de patriotten- bewegingen in vier kleine Gelderse steden in de graafschap aan het einde van de 18de eeuw. In Lochem stonden de patriotten bekend als de antiwolvianen, tegenstanders van de orangistische burgemeester W.F. de Wolff, die de patriotse ini tiatieven probeerde te blokkeren. F. Scholten (red.J. Werner), His torische plattegronden van Neder landse steden, Gelderland, deel 8.3. De steden van Achterhoek en Liemers. Bredevoort, Doesburg, Doetinchem, Groenlo, Lochem, Zutphen, alsmede Borculo, Eibergen, 's-Heerenberg, Laag- Keppel, Lichtenvoorde, Terborg en Zevenaar, Lisse-Alphen aan den Rijn 2006 ISBN 90 6469 758 2 Prachtige uitgave van de Stichting Historische Stadsplattegronden, die zich ten doel stelt van elke Neder landse stad de historisch belang wekkende, voornamelijk gedrukte plattegronden in fascimile uit te geven. Bij de kaarten, die op groot formaat (A3) zijn gereproduceerd is tevens een historisch-steden- bouwkundige schets van het ont staan en de ontwikkeling van de behandelde steden opgenomen. De uitvoerige bijlage bij de kaarten bevat dan ook informatie over de ontwikkeling van de steden in Achterhoek en Liemers in het al gemeen, en de afzonderlijke ste den in het bijzonder. Verder wordt aandacht besteed aan de kaarten 30 '"""Jaar. Dinie Hiddink Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 30