van den pastor loci, ds. M.C. van Wijhe, de verbouwing te doen ge schieden naar een zuivere archi tectuur. Gezet in een tijd, waarin oppermansarchitectuur voor ker ken gebruikelijk was, vertoonde het kerkje een vrij lange en hooge kale ruimte, een doorgang in het mid den met aan weerszijde lange ban ken, imitatie-gothische vensters, kil en nuchter licht, en een onnoozel preekstoeltje. Een kreet van verrassing ontsnapte mij, toen ik het kerkje weerzag. Het is verkort, zoodat onder een ruime orgeltribune een katechisatiekamer uitgebouwd is. En het is lager van zoldering geworden. Hierdoor zijn de verhoudingen zeer verbeterd. Met eenvoudige materialen heeft de bouwmeester, de heer Postel uit Lochem, zijn wijzigingen aange bracht. De wanden zijn in zacht- grijze kleur gepleisterd, en onder broken door platte zuilen, van gele en blauwe baksteen gemetseld. Hieraan sluit zich een donker- gebeitste lambrizeering aan, waarin de ribben van het nieuwe gewelf, rustend tegen deze platte zuilen, hun oplossing vinden. Het gewelf vertoont vijf vlakken. In de beide onderste vakken zijn de ramen aan- gehouden, welke niet zoo hinder lijk meer zijn, omdat de gewelf- vlakken eenigszins inspringen, en bij de ramen zijn uitgebouwd als bij dakvensters geschiedt. De gewelfvlakken zijn van grijs gebeitste schroot, waartegen de donkere kleur van ribben en lambrizeering mooi afsteekt. De banken met bovenvlak en leuning zijn geschilderd in dezelfde kleu ren, en hinderen thans niet. Hun aantal is trouwens aanzienlijk ver minderd. Aan de koorzijde vernauwt het ge welf zich, onder behoud van zijn verdeeling in vijf vlakken. Weerzijds van het platform zijn eenvoudige glas-in-lood-ramen aangebracht, welke op rustige wijze de Christelijke symbolen van geloof, hoop en liefde dragen. In het koor is een nis aangebracht, eveneens in de grijze pleister ge houden, welke mooi van licht werking is. De vijf gewelfvlakken vindt men er in terug. Door hun vernauwing schijnt een eindeloos- diepe poort vol zacht licht ontstaan, waardig als uitgangspunt voor de verkondiging van het eeuwig Evangelie. Het sobere platform heeft een voor- zijde van drie cederen triplex paneelen, gevat in donker gebeitst vuren. De Bijbelstanderd: koper van ouden dagen. Voor het plat form is een ruimte vrij gehouden, waar een avondmaalstafel staat, gedekt met blauw pluche, waarop twee zilveren kandelaars. Het kleedje onder de Bijbels van predi ker en voorlezer is eveneens in deze kleur. Stemmige lampen hangen van het gewelf omlaag. Ik had ze liever gedekt gezien door steviger materiaal dan de meer huiselijke zijden doekjes. Maar het geld zal wel den doorslag gegeven hebben tot deze toch niet onbevredigende oplossing. Er is aan dit kerkje een wonder geschied. Het is thans -met hoe eenvoudige middelen! - een van de mooiste en stemmigste dorps kerken, welke ik ken. Het bewijst, dat ook de Protestantsche, en dus sobere, eeredienst een omlijsting kan vinden van tegelijk aesthetische waarde en geestelijke ingetogen uitdrukkingskracht. J.J.M." Bronnen: Het Vaderland, zaterdag 12 Juli 1924, pagina 2 24 De restauratieploeg in de kerk Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 24