Monumenten in Lochem (17) De kerk te Barchem CeesJan Frank Op de meest prominente plek in het toen nog jonge dorp Barchem verrees in 1860 een een voudig kerkgebouw in neogotische stijl. Het sobere, maar zorgvuldig gedetailleerde kerkje vormt sindsdien dé blikvanger in het dorp, zeker wanneer men vanuit Lochem Barchem bin nenkomt. In 1924 werd het interieur van de kerk ingrijpend vernieuwd, een gebeurtenis die zelfs de landelijke pers haalde. Op 25 oktober 1860 werd de eerste steen gelegd van het kleine bedehuis. Dat ge beurde door de voorzitter van de commissie tot vestiging van een Hervormde Gemeente in Barchem, mr. I.E.H. Baron van Nagell tot keren de ingangspartij met fraaie houten paneeldeuren en de ven sters met gietijzeren raamtrace- ringen nog in originele staat. De zijgevels hebben echter wijzigingen ondergaan, evenals het interieur. De ingrijpende verbouwing hiervan het avondblad "Het Vaderland" er op zaterdag 12 juli 1924 uitvoerig en enthousiast over berichtte. In het onderstaande wordt het krantenbericht integraal weergege ven. Het geeft een goede sfeer tekening van de net gerenoveerde Ampsen; een jaar later, op zondag 20 oktober 1861 volgde de feeste lijke inwijding. Er verrees dus in een jaar tijds een zeer karakteris tiek gebouw, een zaalkerkje met een representatieve voorgevel, die wordt bekroond door een houten klokkentorentje. Deze voorgevel heeft zijn oorspronkelijke karakter goed weten te behouden. Zo ver- vond plaats in 1924 en was nood zakelijk geworden wegens de slechte staat waarin het gebouw verkeerde. Architect G.J. Postel werd aangetrokken voor het ont werp van de verbouwing, die een metamorfose zou betekenen voor het oude kerkinterieur. Het eindre sultaat kreeg zelfs landelijke aan dacht, toen een verslaggever van kerk, die volgens de verslaggever sterk aan karakter had gewonnen. Een mooie opsteker voor het kerk bestuur én voor architect Postel! "Nu het kerkje te Barchem, of schoon slechts zestig jaar oud, grondig hersteld moest worden - o.m. was het dak volkomen bouw vallig- was het een goede gedachte 23 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 23