Gelders Archief wijzigt zaterdagopenstelling GESTORVEN 27 JANUARI 1945 IN FLOSSEBERG en van FRIDA MEIJER FRANK GEBOREN 28 NOVEMBER 1912 TE FlRSTENAU DUITSLAND GESTORVEN 5 NOVEMBER 1942 IN AUSCHWITZ Geboren in 1939, net als ik. Eén jaar voor de wereldoorlog 1940 1945. Haar begeleidde ik naar de laatste halte. De halte waar ze in stapte om nimmer terug te keren. Van haar vader herinner ik mij niets meer. Die was er niet bij toen we op het zonovergoten plein op de tram stonden te wachten. De uit het boek geputte gegevens leerden mij dat hij in een ander kamp om het leven is gekomen. Mannen werden van vrouwen en kinderen gescheiden. Frida Meijer-Frank en haar drieja rig dochtertje Sofie Sonja Meijer hadden een "enkeltje" Auschwitz. Knarsend en piepend kwam de tram tot stilstand. Maar het was geen gewone tram. Geen coupés met banken om op te zitten en ra men om door naar buiten te kij ken. Het waren gesloten wagons van het soort waarmee kratten en vaten vervoerd werden. Goederen wagons waren het. De ruimtes waren al volgepakt met mensen. Moesten Sonja en de overige wachtenden daar nog bij in? Norse mannen in uniform schreeuwden bevelen. Bagage had den de wachtende mensen nauwe lijks. Sonja klemde haar Esther onder haar arm. Ze droeg een lange jas en zag bleek. De meeste joden zagen bleek. Vlak voordat ze samen met haar moeder de wagon ingeduwd werd, gaf haar moeder mij de pop. "Die heeft ze niet meer nodig", sprak ze. Mij ontging de diepere beteke nis achter deze woorden. De pop hoefde niet mee op reis, Esther was geenjood Met moeite werden de deuren van de goederenwagon gesloten. De davidster was het laatste wat ik van Sonja, mijn vriendinnetje, zag. Nog heviger knarsend en piepend dan toen hij aankwam, zette de tram zich nu in beweging. Oost waarts ofschoon ik toen nog niet wist waar het oosten of western lag. Nu, vijftig jaar later besef ik waar om wij Sonja wegbrachten. Ik hoor in mijn verbeelding de afge laden tram die vertrok. Toen het geluid van ijzer op ijzer wegstierf vulden de angstkreten uit de gas kamers, waarin ook Sonja en haar moeder omgebracht werden, mijn hoofd. Gegil, gevloek, maar ook gezang en gebed. Ook dat geluid stierf weg. Het stierf. Allen stier ven, ook Sonja. Hoe nutteloos en wreed. Waarom? Waarvoor? Ik stond op en bekeek de tekenin gen die ik nog niet gezien had. Veel zag ik niet door de tranen die in mijn ogen opwelden. Buiten re gende het. PERSBERICHT 9 juni 2006 Het Gelders Archief wijzigt met ingang van 1 september 2006 de zaterdagopenstelling. Vanaf deze datum is het archief iedere tweede zaterdag van de maand van 9.00 - 17.00 open voor het publiek, ook in de zomer maanden juli en augustus. Het Gelders Archief zal twaalf keer per jaar op zaterdag de gehele dag open zijn. Op dit moment is de studiezaal op zaterdag open van 9.00 --13.00, met uitzondering van juli en augustus. De huidige openstelling op zaterdag blijkt weinig efficiënt doordat slechts weinig mensen er gebruik van maken. Dit komt mede doordat potentiële studiezaalbezoekers, die op ruime afstand van Arnhem wonen, vanwege het beperkt aantal uren dat het archief op zaterdag open is, weg blijven. Ook bezoekers die gebruik maken van originele bronnen, vinden de tijd die hen ter beschikking staat op zaterdag om dit materiaal te raadplegen te kort. De nieuwe openstelling past ook bedrijfsmatig in het beleid van het Gelders Archief. De verwachting is dat door de toenemende digitalisering en aanbod van gegevens via internet het aandeel bezoekers dat duplicaten (bijvoorbeeld Burgerlijke Stand en doop-, trouw- en begraafboeken) raadpleegt zal afnemen. Daarentegen wordt een groeiend aandeel van bezoekers verwacht, dat originelen raadpleegt. Openstelling per 1 september 2006: Dinsdag - vrijdag 9.00-17.00. Iedere tweede zaterdag van de maand 9.00 - 17.00. 22 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 22