Sonja "Snow can burn your eyes, but only people make you cry" Jan Reudink Enkele maanden geleden werden onder grote belangstelling op de gevel van de Lochemse Synagoge twee plaquettes aangebracht, waarop de namen staan vermeld van de Joodse bur gers, die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Een blijvende herinnering aan hen die na de oorlog niet meer terugkeerden in onze stad. De onthulling van de gedenkplaten is een passende aanleiding om in deze aflevering van Land van Lochem ruimte vrij te maken voor een persoonlijke herinnering aan de deportatie van de Lochemse Joden. Het is het verhaal over de kleine Sonja Meijer, aan het papier toevertrouwd door Jan Reudink. Knarsend en piepend kwam de tram tot stilstand. Op het door het voorjaars zonnetje overgoten plein was het een drukte van belang. Belangrijke mannen met luide stemmen en le ren laarzen riepen allerhande be velen. Nee, Sonja en haar moeder waren niet de enigen die op reis gingen. Sonja woonde twee huizen van het mijne verwijderd en aangezien in onze buurt maar weinig kinderen woonden, kenden we elkaar alle maal. Wanneer de moeders samen thee dronken, werden de kleintjes bij elkaar gezet om zich te verma ken. Dat was mijn relatie met Sonja. Sonja en haar moeder gingen op reis. Mijn moeder en ik brachten haar naar de tramhalte. Sonja was vrolijk en dartelde tussen de wach tende menigte door. Op reis gaan doe je niet elke dag. Het was een feest en op een feest moest je vro lijk zijn. Haar moeder echter was niet vrolijk, evenmin als mijn moe der die haar bij de arm hield. Sonja's moeder huilde. En zij niet alleen. Ook mijn moeder pinkte een traan weg. De beide vrouwen maakten ook mij verdrietig. 20 De nieuw aangebrachte plaquettes in de gevel van de synagoge Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 20