Mode belangrijker dan regen Willy H. Heitling interviewde voor de Gelders-Overijselse Courant van vrijdag 17 maart 1961 Jan Janssen, die het bijzondere vak van paraplumaker uitoefende. Een bijzonder, bijna vergeten beroep, waarover Janssen veel wist te vertellen. De heer Jan Janssen te Lo- chem heeft een halve eeuw lang het beroep van para plumaker uitgeoefend. Dat mag een bijzonderheid heten, want er zijn niet veel paraplu- makers meer in Nederland. Hij is er een jaar of vijftig geleden mee begonnen, en tevoren had zijn va der het ook al een halve eeuw ge daan. Daarom bestaat de zaak hon derd jaar, maar niemand weet pre cies in welk jaar dat jubileum valt. Vroeger schreef men zulke dingen niet op. De eerste paraplu's dateren van vier of vijfhonderd jaar geleden, maar in onze streken waren ze toen nog niet bekend. Hier kwamen ze eigenlijk in het midden van de vo rige eeuw pas goed in de mode. Men had toen die grote groene pa raplu's, die wel besteedsters wer den genoemd. Dat waren degelijke dingen, vindt Janssen. Zo'n kwa liteit zie je niet meer. Overtrokken met prachtige groene zij, en zo groot dat je er tenminste droog onder bleef. Dat was van groot belang, want veel vrouwen droe- gen toen nog kanten mutsen. Die mochten niet nat worden, want dan waren ze naar de maan. De baleinen in die grote paraplu's waren nog echte baleinen; visbeen, zegt Janssen. Ze waren geweldig veerkrachtig. Hij heeft me dat la ten zien. Je kunt net draaien en wringen zo je wilt. Altijd springen ze in de oor spronkelijke stand terug. Dat is heel iets anders dan wat de fabri kanten tegenwoordig in de para plu's stoppen. 16 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 16