chem en zijn omgeving te bieden had! Het was in die zomer dat de eerste geïllustreerde wandelgids door het toen zes jaar oude V.G. werd uitgegeven. Veranderingen in het stads beeld Verder valt in het najaar van 1891 de aandacht op diverse berichten over de zeer verwaarloosde uitge strekte tuin van wijlen de heer Sölner in de omgeving van de Louwkeshoek. De Lochemse bur gerij ergerde zich daar zo aan dat het gemeentebestuur besloot daar huizen te gaan bouwen. De Tuin straat en omgeving werden toen volgebouwd. Omdat er nog ge noeg ruimte overbleef werden plan nen gemaakt om in die buurt te vens een groot Volksgebouw te la ten verrijzen waarin een teken- school, een huisvlijtschool en een lokaal voor samenkomsten zouden worden ondergebracht in het be lang van de "werkman en de kleine stand". Op die manier kreeg Lo- chem zijn Volkshuis, naar een ont werp van Berlage, dat het jaar daarop werd geopend aan de Dr. Rivestraat, toen nog Louwkeshoek geheten. In 1905 werd die naam veranderd. Een andere belangrijke mededeling die de inwoners onder ogen kre gen was de aankondiging dat de voetbrug over de gracht bij de Kastanjelaan zou worden vervan gen door een vaste brug en dat ook de Zuiderenk uit zijn isolement zou worden verlost door het aanbren gen van een brug over de gracht bij de voormalige Blauwe Toren. Beide projecten werden gereali seerd in 1892. De Nutsbibliotheek De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen maakte bekend dat haar bibliotheek 900 verschillende wer ken telde en dat het aantal mensen dat daarvan gebruik maakte gesta dig toenam. In 1892 werd de bi bliotheek ondergebracht in het nieuwe Volkshuis. De Nutsbibliotheek kan be schouwd worden als de voorbode van de huidige Openbare Biblio theek die, zeer toevallig, in novem ber 1982 ondergebracht werd in een gloednieuw gebouw dat op de plaats kwam van het oude Volks huis. Op die plek probeerden nu bijna een eeuw geleden vele tien tallen Lochemers hun geestelijke honger te stillen door het lenen van boeken uit de, weliswaar primitieve doch voor die tijd belangrijke, daar gevestigde Nutsbibliotheek. De najaarskermis Over de najaarskermis, één der hoogtijdagen van het jaar, die op woensdag 21 oktober 1891 gehou den werd, werd een uitvoerige na beschouwing gegeven. Dergelijke festiviteiten maakten, in tegenstel ling tot thans, in die jaren nogal indruk, ook al ging het op zo'n ker misdag niet altijd even zachtzinnig toe. Het was toen heel normaal dat op de zondag die aan kermis- woensdag voorafging de dominee en de pastoor in de kerk een zoge naamde kermispreek hielden en waarschuwden tegen "het zondige in de wereldse vermaken". Het volk trok zich er maar weinig van aan en een ieder verheugde zich op wat de kermis te bieden had. Volgen we nu even onze corres pondent in zijn perscommentaar, dan blijkt dat er de hele dag een gezellige sfeer heerste. 's Morgens was er de grote vee- en groente markt die zowel door Lochemers als door mensen van buiten werd bezocht. Zo'n 160 runderen wer den aangevoerd terwijl ook var kens in groten getale van de hand gingen tegen ƒ1,40 en 0.60 per stuk. Eveneens werden er veel kool, look en andere groenten aan geboden. Verder schrijft hij dat het marktplein geheel bezet was met kramen en spelen. 's Middags be gon de kermispret die 's avonds en een gedeelte van de nacht met de meeste opgewektheid werd voortgezet en eindigde zoals ge woonlijk met "een lege beurs, bij som-migen met een berooid hoofd!". Ook werd er ter gelegenheid van de kermis schijfschieten georgani seerd. Dat jaar verzamelden zich op de Markt 61 personen die on der commando van bevelvoerder J.W. van Zuilekom naar het terrein marcheerden waar de wedstrijd werd gehouden. Het evenement werd opgeluisterd door tien muzi kanten onder leiding van de heer Hanewaker uit Zwolle. De uitslag van de wedstrijd was: J.W. van Zuilekom, le prijs (zilve ren horloge), H. Lammertink, 2e prijs (zilveren ketting), L. Onijs, 3e prijs (zilveren sigarenkoker met dito beslag). Tot besluit van deze manifestatie volgde 's avonds een grote optocht met muziek. Het jaar 1891 ten einde Zo geleidelijk eindigt dan ook voor de mensen van de pers van die late 19de eeuw het jaar 1891. Voor het echter zover is wordt in een van de laatste decembernummers nog even het lief en leed van de kerst dagen uit de doeken gedaan. Wat het weer betrof voldeed de kerst volgens de krant niet aan de verwachtingen. De eerste kerstdag kon men schaatsenrijden doch de andere dagen - er waren 3 zonda gen - waren somber en mistroostig. In de bewaarschool, toen nog ge vestigd in de Blauwe Torenstraat, werd een bijeenkomst gehouden voor kinderen van de zondag school der Nederlands Hervormde Gemeente. Het kerstfeest voor de kinderen van de Remonstrantse Gemeente vond plaats in de socië teit "De Eendracht". Ds. Horst voerde daar het woord en vertelde hun het oude maar altoos bekoor lijke kerstverhaal met de hemelse verschijning, de kribbe en de en gelen. De kinderen werden ont haald op krentenbroodjes en cho colademelk, bovendien ontving een ieder een "doelmatig" geschenk. De jaren negentig van de vorige eeuw kenmerkten zich voor een groot deel van de bevolking door bittere armoede. Ook in Lochem. Toch eindigde het jaar 1891 voor 23 Lochemse huisgezinnen met een verrassing. De pers meldt dat een zekere heer Balheer geld ter beschikking had gesteld om daar mee enige minvermogenden een gelukkig kerstfeest te bereiden. In overleg met de reeds bestaande Nieuwjaarscommissie konden aan de 23 huisgezinnen drie pond spek, vijf pond erwten en een krenten- wegge verstrekt worden. 15 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 15