Berichten uit de Lochemse samenleving van 1891 Jan Klein Egelink In maart 2005 overleed één van Lochems bekendste geschiedschrijvers en mede-oprichter van de Historische Vereniging Lochem Laren, Jan Klein Egelink. Uit nagelaten werk presen teren wij u berichten uit de kranten (met name de Lochemsche Courant) van 1891. Lochem en omgeving staan hierin vanzelfsprekend centraal. (Ingekorti.v.m. plaatsruimte, red.) Legerwet Opwekkend was de lectuur lang niet altijd! Al in de Nieuwjaarsbeschouwing klonk een wat sombere toon door. Zowel het staatkundig als het eco nomisch leven gaf reden tot zorg. Op staatkundig gebied was het vooral de door het toenmalige mi nisterie Mackay (1888-1891, het eerste 'rechtse' coalitiekabinet van Nederland, noot van de redactie) ingediende Legerwet die tot ver deeldheid en onrust aanleiding gaf. Twistappel was vooral het in die wet opgenomen beginsel van de "persoonlijke dienstplicht". De Rooms Katholieke regeringspartij kon daar geen vrede mee hebben. Toch werd de kwestie ten gunste van de voorstanders van het dienstplichtbeginsel beslist. Geheelonthouders Fijne "oude klare" kostte een eeuw geleden - een advertentie maakt er melding van - een gulden per liter. Het verslag van de Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken vermeldde dat in 1890 in ons land 1.600.000.000 borrels werden genuttigd. Dat betekende ongeveer een borrel per hoofd per dag. Ook in Lochem was in die dagen de drankellende groot. Van daar dat enkele, voornamelijk uit de arbeidersbeweging voortgeko men prominenten, de koppen bij elkaar staken om hier een afdeling van de landelijke "Blauwe N.V." op te richten. Dit gebeurde op 15 ja nuari 1906, dus pas vijftien jaar na dit verontrustende bericht in de krant. Terloops zij verder opge merkt dat één der oprichters een plaatselijke socialistische voorman was, te weten de legendarische fi guur T.B. Meijer, onder ouderen beter bekend als Tone Meijer. De Blauwe N.V. te Lochem kreeg in 1910 de beschikking over een ei gen vereni-gingsgebouw dat tot ver in de jaren zestig van de 20ste eeuw een belangrijke rol in de Lo- chemse gemeenschap zou spelen. Dat was het Geheelonthouders Verenigingsgebouw "De Toe komst" aan de Burgemeester Leen- straat. Winter 1891 In het begin van 1891 winterde het geducht. Lang daarna zou nog ge sproken worden over de beruchte winter 1890-1891. Op 21 januari was het tramverkeer door jacht- sneeuw volledig gestremd. Pas om 1 uur 's middags kwamen de eer ste trams uit Borculo en Deventer te Lochem aan. Het werd nog er ger. Op 27 januari moest de tram- dienst tijdelijk worden gestaakt. Pas op 8 februari werd de dienst hero pend. Zoals wellicht bekend werd de stoomtramdienst tussen Deven ter en Borculo via Lochem in 1885 geopend. De lijn werd gehandhaafd tot april 1945; nadien werden de rails op dit traject opgebroken omdat het vervoer niet meer ren dabel was. Allerlei Op zaterdag 1 februari 1891 werd een nieuwe industrie in onze plaats gevestigd, de stoomtabaksfabriek "Het Tabaksvat" van de firma For tuin Zn. Die fabriek was echter geen lang leven beschoren. De bevolking van de gemeente Lochem bestond op 1januari 1891 uit 2799 zielen. In de maand fe bruari van dat jaar werd de leden van het Lochems Zieken- en On dersteuningsfonds de les gelezen omdat er bij de jaarvergadering slechts vier van de bijna 900 leden aanwezig waren. In dat opzicht is er dus de laatste eeuw niet zo veel veranderd! Een ingezonden stukje in een cou rant van maart 1891 onthult dat zich in onze plaats een "coiffeur" had willen vestigen. Die was daar van weerhouden door een ingeze tene die hem voorspelde dat hij hier nooit een bestaan zou vinden. De inzender van het stukje uitte daar over zijn spijt. Maar goed ook, want 50 jaar later beschikte Lo- chem al over een half dozijn kap pers. Zomer 1891 Over het toeristenseizoen in dat jaar was men volgens een verslag zeer tevreden. Ondanks de koude, gril lige zomer was het zelfs een van de drukste seizoenen die men tot dan in Lochem gekend had. Zo druk was het dat bij tijden verschillende hotels ruimte tekort kwamen om de gasten te herbergen. "Dank zij veel", aldus het perscommentaar, "dat in de laatste jaren tot verfraai ing in en om Lochem werd gedaan door het V.G.(Verfraaiings-gezel- schap, opgericht in 1885) werd onze plaats meer en meer bezocht door hen die tot herstel van gezond heid of tot ontspanning de zomer maanden buiten wilden vertoe ven". Kennelijk vreesde men des tijds de stilte nog niet; men had voor ontspanning meer dan genoeg aan de schoonheid en de rust die Lo- 14 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 14