Wim Neerlaar, de man met de gouden handen Hein den Ouden In de vorige uitgave van Land van Lochem werd ruim aandacht besteed aan de ope ning van de Veldmaat. En terecht, ons Genootschap mag trots zijn op dit toch wel riante onderkomen. De toespraak van onze voorzitter Hen- riëtte Marsman-Slot ter gelegenheid van de opening bestond uit een golfstroom van dankwoorden in allerlei richtingen. Daarbij werd ook Wim Neerlaar niet vergeten. Na tuurlijk, want de maanden vooraf gaand aan de opening woonde hij bijna op de Veldmaat. Maar op de foto's, genomen tijdens de officiële opening en de daarop volgende open dag ontbreekt Wim. Logisch, want Wim was de fotograaf! Ge lukkig zien we hem toch tijdens de "huldiging" bij een gezellige avond voor de actieve medewerkers. Daar hield een ander de camera even vast. Maar Wim zit er toch een beetje ongemakkelijk bij, want hij is gewend zijn vele werk voor ons Genootschap in stilte te ver richten. Dat komt het best tot uit drukking bij de samenkomsten van het Historisch Genootschap. De apparatuur voor dia's en film staat er en in alle rust trekt Wim nog een paar kabeltjes. Een bijeenkomst zonder Wim is nauwelijks denk baar. Maar wie is nu Wim Neerlaar? Om dit te ontdekken bezochten wij hem in zijn woning aan de Berg weg. Onmiddellijk valt een fraaie garage op, die later dan het huis moet zijn gebouwd. Natuurlijk, door Wim. Zijn familie zegt wel eens: wat zijn ogen zien maken zijn handen. Techniek Wim is geboren en getogen Loche- mer. Zijn wieg stond op een boer derij aan de Goorseweg. Daar hiel den zijn ouders een gemengd be drijf, met als akkerbouwlocatie ter- reinen achter Hooglangen. Het boe renbedrijf was voor Wim echter niet weggelegd. Dat was meer iets voor zijn broer. In 1965 verhuisde de familie trouwens naar Ruurlo. Toen had Wim zijn bestemming reeds gevonden. Zijn hart lag al vroeg bij de techniek. Zo bezocht hij vanaf 1959 de LTS aan de La- renseweg. Daar volgde hij de cur sussen hout en metaal. Maar dat vond Wim toch niet voldoende. In Zutphen volgde hij de cursus electrotechniek. Het aantrekkelijke van deze cursus was het vele praktijkwerk bij installatiebedrij ven. En zo kwam hij in 1962 aan zijn eerste baan bij Buijs aan de Albert Hahnweg. Maar de studie had Wim te pakken. Hij volgde de avondschool van de Vereniging van Electrobedrijven en werd zo aspi rant monteur. Omdat praktijkerva ring verplicht was had Wim een goede voorsprong en hij werd dan ook spoedig monteur. Een eigen zaak was toen geen op tie. Trouwens, in 1964 werd hij opgeroepen voor militaire dienst. Daar werd hij belast met radio-on derhoud. Misschien is toen het zaad gezaaid voor zijn liefde voor audio visuele middelen. Hij werd echter voor verdere dienst afgekeurd. En zo keerde hij terug naar Buijs. Maar lang zou zijn verblijf daar niet du ren. In maart 1965 trad hij in dienst bij de PGEM, aanvankelijk als hulp monteur. Deze overstap werd mo gelijk gemaakt, omdat Wim intus sen het VEV-diploma Hoogspan ning had behaald. Tot 1971 ver zorgde hij bedrijfsaansluitingen. Maar daar bleef het niet bij. In 1971 werd hij benoemd tot ray onassistent. Dat hield in, dat hij medeverantwoordelijk werd voor het beheer van het net. Dit beheer betekende ook het sturen van de storingsdiensten. In deze periode kwam Wim zijdelings in contact met de historie van zijn gebied. Door zijn werkzaamheden leerde hij vele mensen van zijn rayon ken nen. Maar ook gaven de tekenin gen van het gebied, die hij voor zijn werk nodig had, inzicht in de ge schiedenis van boerderijen en veld namen. Eveneens van belang waren de overleveringen van zeer oude col lega's, die over een schat aan ken nis beschikten. Hier ligt zeker het begin van de belangstelling voor de geschiedenis van zijn rayon, die later sterk zou worden uitge bouwd. Maar, intussen kwam er voor Wim een grote uitdaging. Het net was toe aan groot onderhoud door de toename van het electriciteitsge- bruik bij industrie en landbouw. Daarvoor was een kennisniveau op MBO-niveau nodig. Dus verdween Wim weer in de schoolbanken. In avondstudie volgde hij de PBNA cursus, overigens met actieve be geleiding door de PGEM. De bedrijfsschool kreeg een steeds belangrijker rol doordat eigen on derwijs vanuit de nutsbedrijven werd aangeboden. 12 Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 12