Landgoed Nettelhorst: cultuurhistorische betekenis weer zichtbaar Van het landgoed Nettel horst, met een oppervlakte van 110 hectare, resteert alleen het bouwhuis met schuur en de ruïne van het kasteel. Vanaf 1994 tot maart 2006 heeft het landgoed een reconstructie on dergaan, waardoor de cultuurhis torische betekenis beter zichtbaar is gemaakt. Een gesprek over de werkzaamheden met Ron Blom, vanaf 1990 beheerder Gelderse be zittingen waaronder Nettelhorst valt. Historie De aloude havezate wordt reeds genoemd in 1133. Eén van de he ren Nettelhorst, Lambertus van Nettelhorst, kwam om tijdens de noodlottige slag bij Ane in 1227. In 1510 vestigden zich de eerste van Heeckerens op Nettelhorst en de laatste telgen uit deze familie bewoonden het kasteel tot 1834. Het kasteel ging toen over in han den van J.D.C. baron van Heecke- ren van Wassenaer, heer van Twickel. Na tientallen jaren leeg stand werd het in 1875 afgebro ken. Net voor de afbraak bezocht de wandelende dominee J. Craandijk het landgoed Nettelhorst en schreef in zijn eerste boek 'Wan delingen door Nederland met pen en potlood': "Straks komt boven de lange boomenreeks even het torentje van het huis Nettelhorst uit", en ging vervolgens in op de omgeving, "voorts is 't meestal laag en broekerig weiland en dras sige heide." In 1876 komt de wan delende dominee weer langs Net telhorst en schreef in zijn tweede boek: "Voor den zomer van 1875 hadden wij ter zijde van den Borculoschen weg het kasteel Net telhorst zien liggen. Het torentje, dat indertijd boven het dak uitstak, is nog gespaard, maar overigens behoort ook de Nettelhorst tot de adellijke huizen die gesloopt zijn". Reconstructie In 1994 heeft Ron Blom het plan geschreven voor de reconstructie van het landgoed Nettelhorst dat nu in de afrondende fase zit. "Het kasteel met de binnenplaats was omsloten door een gracht van 15 a 20 meter breed en het grond gebied daarbuiten door een smallere gracht. Dit grachtenstelsel hebben we in 1994 opnieuw uit gegraven". Op basis van een hydrologisch on derzoek is in 1999 de wateraanvoer vanuit de Berkel naar het grachten stelsel hersteld. Bij dit onderdeel van de reconstructie wordt het water in het grachtenstelsel mid dels een windwater-molen op peil gehouden," aldus een enthousiaste beheerder. In 2003/2004 werd het vroegere ovaal op de voorplaats weer in ere hersteld en de beplanting rond het bouwhuis aangepast. Slotfase van het project is de reconstructie van een houten brug over de buiten gracht. Natuurwaarde "Vermeldenswaardig is", aldus Ron, "dat korte tijd na het uit baggeren van het grachtenstelsel zich een populatie boomkikkers heeft gevestigd op Nettelhorst. Al vorens het water in de grachten komt, wordt het door een rietveld gefilterd, waardoor de water kwaliteit voor de boomkikker ge waarborgd blijft." Een goed voor beeld van de positieve gevolgen voor de natuur van een op cultuur historie gericht project. Gezien de aard der werkzaamhe den heeft de provincie Gelderland archeologisch onderzoek laten uit voeren op het terrein met als con clusie: "een terrein van hoge ar- cheologische waarde". Subsidies Het totale project werd, behalve door de Stichting Twickel, mede gefinancierd door de provincie Gelderland (regeling natuur, bos en landschap), regeling Waardevol Cultuur Landschap en het Fonds Vernieuwing Landelijk Gebied. Helmig Kleerebezem Met dank aan Ron Blom Dit artikel werd, met toestem ming, overgenomen uit het "Twickelblad", jaargang 15, voorjaar 2006. Tijdschrift van de Stichting Twickel en de Vereni ging Vrienden van Twickel. Aangevuld met een luchtfoto van het opnieuw uitgegraven grachtenstelsel. 10 Nettelhorst in de zomer van 1875. Tekening uit 'Wandelingen door Nederland met pen en potlood'. Land van Lochem 2006 nr. 2

Land van Lochem | 2006 | | pagina 10