De Veldmaat geopend Henriëtte Marsman-Slot Dames en heren, Hartelijk welkom op deze voor ons Historisch Ge nootschap Lochem Laren Barchem zo bijzonder fees telijke dag. Een speciaal welkom voor de locoburgemeester, me vrouw Eggink, voor de directeur van Spectrum Wo nen, de heer Van Altena en voor het lid van ons Ge nootschap mevrouw Nengerman. Deze drie mensen zullen straks worden uitgenodigd zich met de ope ning van de Veldmaat te belasten. In de kleine landstad Lochem waren eens drie histo rische clubs.Het klinkt als het begin van een sprookje uit een ver verleden. Het is voor ons ook een ver verleden, de tijd dat de Historische Vereniging, de Stichtingen Streekgeschiedenis en Streekmuseum naast elkaar opereerden. De fusie in 2002 heeft ons allen goed gedaan. Het Historisch Genootschap werd direct uit de start blokken een uiterst volwassen onderneming, met bijna 600 leden, waarvan maar liefst 70 zeer enthousiaste, hardwerkende leden. Maar het werd ook een genoot schap met een "smoel-naar-buiten." We willen meepraten, bewijzen dat we er zijn. Opko men voor het behoud van het cultureel erfgoed in onze gemeente in de meest uitgebreide zin. Momenteel staat het behoud van het Stadhuis voor de Lochemse bevolking hoog op onze agenda. We zeggen nog niet dat het ons gaat lukken, maar we doen wel verwoede pogingen. De hulp van vele in stanties en personen zal hierbij onontbeerlijk zijn. We doen ons best. Hoe dan ook, we houden u op de hoogte van de vorderingen in dit uiterst ingewikkelde proces en van de resultaten. Vandaag echter staat niet het Stadhuis, maar de Veld maat centraal. Spectrum Wonen is de aanstichter van deze feestelijk dag. - Het was hun idee de Veldmaat te gaan restau reren met het doel ons Genootschap er onderdak in te verschaffen. We zouden ons dan vestigen op een soort cultureel pleintje te midden van allerlei andere clubs, zoals bijvoorbeeld onze grote buur Advendo. We konden onze oren niet geloven: zouden we echt over een nieuwe werkruimte kunnen gaan beschik ken? Naar mate de tijd verstreek werden de contou ren van het plan scherper en werden hersenspinsels tot werkelijkheid. Mijnheer Van Altena, het is al weer lang geleden dat u met de heren Reincke en Van Hoorn de collectie Frij- link-Spronk bent gaan ophalen in Amsterdam. De collectie heeft nu rust gevonden - hiernaast op de Veldmaat. De collectie is behouden gebleven voor Lochem en u heeft aan de wieg van dat behoud ge staan. Het Genootschap is u daarvoor en uw organi satie voor de restauratie van de Veldmaat grote dank verschuldigd. Mevrouw Eggink, u krijgt zomaar een cultureel mo numentje in uw gemeente er bij. Ik hoop dat u dade lijk ook trots zult zijn op het onderkomen van ons Genootschap. Wij hopen dat onze vrienden van De Elf Marken bin nen afzienbare tijd ook over hun Tramhuisje kunnen gaan beschikken. Gezamenlijk zouden we met onze twee documentaire informatiecentra op cultuurhistorisch vlak het gebied van de gehele gemeente bedienen. Wij zijn meer dank verschuldigd. Er is een stichting in Lochem met grote bescheiden heid. Nooit willen ze genoemd worden. We doen het nu toch maar, één keer: Steunfonds Lochem bedankt. Niet alleen voor de financiële steun, hoe groot die ook was, maar vooral ook voor die morele steun. Jullie staan altijd vierkant achter ons. Dat geeft een goed gevoel. Namens het bestuur heb ik gisteren een e-mailtje ver stuurd naar Oostenrijk en voor de insiders ben ik dan duidelijk genoeg. Ook op de S.N.S. bank doen we nooit een tevergeefs beroep. - Dit fonds is in vele achter ons liggende ja ren altijd zeer genereus geweest. Nu ook weer. Waar voor grote dank. Bedankt ook: bibliotheek Lochem. Vele jaren hebben we in de kelders van jullie gebouw gewerkt. We de den nooit tevergeefs een beroep op hulp. We zullen de kelder blijven gebruiken voor opslag van onze museale en tentoonstellingsattributen, maar er werken, nee. We mogen voortaan in het daglicht, bo vengronds. Wie we zeker niet mogen vergeten te bedanken is de familie Roekevisch. We hebben de boerderij aan de Nijkampsweg verlaten. Heerlijke jaren hebben we er gehad. Vele bestuursvergaderingen, paleografische leesavonden en werkgroepbijeenkomsten van de Veld- namengroep hebben er plaatsgevonden. Menig lid genoot er van even naar de deel te lopen om de koeien goede dag te zeggen. De Veldnamengroep - ik noemde die al. De trekker van deze groep was mevrouw Nenger- man. Zij heeft ons indertijd de weg gewezen naar de boerderij van de familie Roekevisch. Maar zij was het ook, die elke keer als er sprake was van boerderij Imenkamp riep: nee, hij heet de Veldmaat! 4 Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 4