de zuidzijde) en een grote zolder (noordzijde) bevonden. Waar schijnlijk dateert ook het trappen huis, ingebouwd in het voorhuis, uit deze periode. Gezien het dakpantype, dat in de eerste helft van de 20ste eeuw veel werd toegepast, is bij deze verbou wing mogelijk ook de dak bedekking van het voorhuis ver nieuwd. 6 Recentere wijzigingen Sinds 1931 is het uiterlijk van het pand nauwelijks veranderd. In wendig onderging het pand wel diverse wijzigingen. De winkel verdween uit het voor huis. Ten behoeve van een grotere woonkamer werden de voormalige winkelruimte, de hierachter gele gen kleine woonkamer en een slaapkamertje aaneengetrokken tot één grote woonruimte. Bij de voor malige winkelingang werd een hal letje gerealiseerd. In het interieur verdwenen de meeste 19de-eeuwse details uit het zicht. Ook het interieur van het achter huis uit 1931 onderging moderni seringen. De meeste details uit de bouwperiode werden aan het zicht onttrokken door nieuwe wand- en plafondafwerkingen. Op de verdie ping werd de zolder gesplitst in twee extra slaapkamertjes, die be reikbaar werden gemaakt via een smalle gang. Bij de recente reno vatie in 2005 is het interieur volle dig gewijzigd en werd de achter- bouw gesloopt. De historische betekenis van Molenstraat 16 Uit het bouwhistorisch onderzoek bleek dat het pand Molenstraat 16 een opmerkelijke bouw geschiedenis heeft en heel veel ouder is dan de laat 19de-eeuwse voorgevel doet vermoeden. Een huis met bijzondere historische waarde dus. De conclusie was dat de oudste onderdelen teruggaan tot de 17de eeuw en de zeldzame res tanten zijn van een dwars geplaatst éénlaags vakwerkhuis met een ei ken houtconstructie. Hiermee be hoort het pand tot de oudste woonhuisbebouwing in de kern van Lochem en is het één van de weinige nog zichtbaar historische panden in de Molenstraat. Deze bijzondere constructie is van be lang voor de ontwikkelings geschiedenis van de plaatselijke bouwkunst en geeft ondanks alle wijzigingen een goed en nog dui delijk afleesbaar beeld van de wijze, waarop in Lochem in de 17de, 18de en 19de eeuw huizen werden ge bouwd en verbouwd. Verder is vermeldenswaard, dat het pand het enige overgebleven vakwerkhuis in Lochem is, dat als dwarshuis, dus evenwijdig aan de straat, is gesi tueerd. De gave beeldbepalende laat 19de-eeuwse voorgevel bezit als bijzonderheid een grotendeels intact gebleven winkelpui uit de periode rond 1880, van een bin nen de kern van Lochem destijds gebruikelijk, maar nu zeldzaam geworden type. Helaas konden bij de recentelijke renovatie niet alle historische onderdelen worden behouden, maar gelukkig bleven de oude hoofd- en kapvorm, de ka rakteristieke houten winkelpui en ook onderdelen van de bijzondere houtconstructies intact. 30 Literatuur en bronnen - F.F. Ambagtsheer, Ontwikkeling van de stad Lochem, (vakoef.Ontwikkeling Nederlandse nederzettingen, TU Delft, faculteit der Bouwkunde, werkgroep Restauratie, maart 1991 - G. Berends, Historische hout constructies in Nederland, uitgave van Stichting Historisch Boerderij-Onder zoek, Arnhem 1996 - E. Jans, Burgerhuizen tussen IJssel en Eems 1400-1850, Zutphen 1989 - CJ. Frank, "Die Godt betrowt, heeft wel gebowt. Historische vakwerk huizen in Lochem", in: Lochem en z'n Detail gebintconstructie in achtergevel, april 2005 Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 30