stadsboerderij is vrij bijzonder voor de binnenstad van Lochem. De tot nu toe bekende, overigens allemaal verdwenen, voorbeelden bestaan uit driebeukige hallehuisachtige constructies (Achterstraat, Zuider- wal) of uit woonhuizen met een aan de achterzijde gelegen deel met stallen (Walderstraat, Molenstraat). In de Walderstraat stond ook een stadsboerderij, die uit twee naast elkaar gelegen afzonderlijke gebou wen bestond: een huis en een grote stal, elk op een eigen diep perceel. 2 Moderniseringen eerste helft 19de eeuw In de eerste helft van de 19de eeuw is de stadsboerderij verbouwd. Het pand werd voorzien van een ge heel nieuwe gepleisterde voorge vel. Hiervoor werden de oude geb intstijlen met korbelen, schoren en muurplaat aan deze zijde weg gebroken. De ankerbalken werden opgelegd in de nieuwe voorgevel. Mogelijk dateren uit deze periode ook de noordelijke kluismuur (oor spronkelijk mogelijk een geheel houten gevel) en de baksteen vullingen tussen de gebintstijlen van de achtergevel. Over het interieur in deze periode is niets bekend. 3 Winkelwoonhuis tweede helft 19de eeuw In de tweede helft van de 19de eeuw is het huis nogmaals ingrij- pend verbouwd, in samenhang met de nieuwe of uit te breiden winkel functie. Rond 1880 werd voor het pand een geheel nieuwe bakstenen gevel geplaatst. Het bakkers winkeltje kreeg een pui met hou ten venster- en deuromlijstingen. Ook het interieur van het woonge deelte werd gemoderniseerd. Hier van resteerden onder meer het voor- en achterkamertje in het noordelijke deel van het huis. Het is niet helemaal duidelijk of de bakkersoven in het achterhuis in aanleg ook uit deze periode dateert. Op de bouwtekening van 1931 wordt gesproken van een be staande bakkerij met oven ter plekke van het nieuw te bouwen achterhuis. Delen van het muur werk en de oven zijn in de nieuw bouw geïntegreerd. 4 Sloop van de deel met stallen, circa 1910 Omstreeks 1910 werd het zuide lijke gedeelte van het pand ge sloopt. Het betrof de kleine deel, die met een brede deur toeganke lijk was vanuit de Molenstraat. De scheidingsmuur met de woning bleef bestaan, alsook een smalle strook ter breedte van een half geb intvak, zoals te zien is aan de in de kluis zichtbare delen van de ge bintconstructie en de balklaag. Op het vrij gekomen perceel werd een nieuw winkelhuis met boven woning gebouwd. De nieuwe lin ker zijgevel van dit pand vormt de zuidelijke zijmuur in de kluis. In de zolderverdieping van het oude pand werd ook het een en ander gewijzigd. Zo verdween de houten gevel met luik boven de noordelijke kluisgevel en werden enkele sporen bij de aansluiting op het nieuwe buurpand vernieuwd. 5 Bouw van het achterhuis, 1931 In 1931 is ter plekke van de oude aanbouw tegen de achtergevel een nieuw achterhuis gebouwd. Dit gebeurde met gebruikmaking van delen ouder metselwerk (vooral in de noordelijke zijgevel) en met be houd van de bestaande bakkerij met oven. Het nieuwe bouwdeel kreeg een volledige tweede bouwlaag, waarin zich een slaapkamer (aan 29 till} i iïM Detail achtergevel, na sloop achterhuis, april 2005 Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 29