van noord naar zuid oplopend ge nummerd van II tot XIII. Op het vermoedelijk hergebruikte haan hout nr. VIII staan diverse gekraste merken (o.a. XIII of XVI). De sporenkap is naderhand op twee plekken verstevigd met een constructie van grenenhouten bal ken. De kap was tijdens het on derzoek niet beschoten. Kelder Het voorhuis is aan de straatzijde onderkelderd met een kleine kelderruimte, die aan de zuidzijde aansluit op de noordelijke zijmuur van de kluis. De rechthoekige ruimte heeft vlak gepleisterde wan den en een stenen plafond. De ruimte is toegankelijk via een een voudige houten steektrap. In de gevel aan de kluiszijde was er een klein kelderlicht met stalen raam. In zijn huidige vorm is de kelder van vrij recente datum, het vermoe den bestaat dat de ruimte pas in het begin van de 20ste eeuw is ge realiseerd. Oudere onderdelen zijn hier dan ook niet aangetroffen. Interieur voorhuis, begane grond; oude en recente inde ling Het interieur van het voorhuis werd tot de renovatie grotendeels bepaald door een vrij recente afwerking uit de tweede helft van de 20ste eeuw. Op de verbouwingstekening van 1931 was de 19de-eeuwse indeling nog te zien: toen was er links voor een kleine voorkamer met een bergplaats aan de achterzijde (deze indeling was nog aanwezig); in het midden bevond zich de winkel (ter breedte van twee vensterassen); hierachter bevond zich een ruimte die als woonkamer in gebruik was; in het rechter gedeelte bevond zich een kleine slaapkamer (dus boven de kelder). Later zijn de winkel, het voorma lige woonkamertje en de slaapka mer tot één ruimte samengevoegd. Van de winkelruime is een klein halletje afgescheiden en ook het trappenhuis (in de zuidoosthoek) bevond zich in een afgescheiden ruimte. Van de indeling, zoals die in 2004 werd aangetroffen, was alleen de muur tussen de linker voorkamer en de grote woon- ruimte nog van vrij oude datum. Vermoedelijk kwam de muur in samenhang met de vernieuwing van de voorgevel omstreeks 1880 tot stand. Over de indeling vóór de ingrij pende verbouwing aan het einde van de 19de eeuw is niets bekend. Oude interieurdetails in het voorhuis Zoals gezegd was het interieur van de beganegrond van het voorhuis in de loop der jaren nogal gemo- 27 Detail van de kapconstructie en gebintconstructie in de vroegere achtergevel, in juni 2004 Detail gebintconstructie. Op deze stijl zijn telmerken aangebracht, foto juni 2004 Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 27