zien, waarnemingen gedaan. De voorgevel is gemetseld in een rode machinale baksteen. Dit metsel werk dateert uit het laatste kwart van de 19de eeuw toen ook de hou ten winkelpui werd aangebracht. De rechter zijgevel (zuidgevel), grenzend aan de kluis is eveneens opgemetseld in een vrij jonge ma chinale steen. In deze gevel zijn de muurankers zichtbaar, die behoren bij de balken van het belendende pand Molenstraat 14. De indruk bestaat, dat deze gevel als geheel de noordelijke bouwmuur is van dit pand en dus omstreeks 1910 moet zijn ontstaan, toen op dit deels nieuw gevormde perceel een ge heel nieuw winkelwoonhuis werd gebouwd. Van de linker zijgevel was aan de binnenzijde alleen in de zolder verdieping enig metselwerk te zien, uitgevoerd in een rode machinale baksteen uit de late 19de eeuw. Toen in 2004 het buurpand Molenstraat 18 werd gesloopt kwam de linker zijgevel van Molenstraat 16 ook aan de buitenzijde in het zicht te liggen. In deze gevel bleek een eikenhouten ankerbalkgebint te zijn opgenomen, onderdeel van de eeu wenoude houtconstructie van het huis. Een gedeelte van het muur werk was in 19de- en zelfs 20ste- eeuwse steen gemetseld, maar het benedengedeelte was nog opgemetseld in oudere handvorm steen van 18deof vroeg 19de- eeuwse oorsprong. Het metsel werk was zo slordig uitgevoerd dat men het waarschijnlijk van binnen uit, "over de hand", heeft gemet seld tegen de zijmuur van nr. 18 aan. De linker zijgevel heeft dus vermoedelijk nooit vrij gestaan. Ook in de achtergevel van het voor huis bevond zich een oude hout constructie. Deze was wat betreft de beganegrondverdieping opge nomen in een stenen muur, gemet seld in een vroeg 19de-eeuwse handvormsteen. De muur, die de kluis scheidt van de woonvertrek- ken, was voor zover zichtbaar op getrokken in een oude handvorm steen en eveneens als vroeg 19de- eeuws te dateren. Uit het voor gaande kan al worden geconclu deerd dat de voorgevel van het pand in ieder geval een stuk jonger is dan de rest van het huis. Zijn er nog meer aanwijzingen voor deze conclusie? Overige muurconstructies In de "achtergevel" van het voor huis bleef over de gehele breedte een oude eiken houtconstructie behouden. Hiervan waren al eer der van binnenuit kleine delen te zien geweest, maar pas na de sloop van het achterhuis was de con structie volledig te bewonderen. De houtconstructie bestaat uit een viertal hoge verticale houten stij len, die aan de bovenzijde worden afgedekt door een horizontale balk, een zogenaamde muurplaat. Ter versteviging zijn er van de stijlen naar de muurplaat schuine steun- 25 De Molenstraat rond 1900, in noordelijke richting. De man met de fiets staat voor Molenstraat 16. Achter de beide dames een blik op het rond 1910 gesloopte stalgedeelte (detail foto particuliere collectie) Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 25