situatie zien van het bredere Molen straat 16. Rechts van het huidige pand bevond zich nog een heel geveldeel met een kleine lage in gang uiterst rechts en een rond venstertje. Een bredere poort met dubbele deur gaf toegang tot een grote ruimte, die waarschijnlijk als stal in gebruik was. Op een foto uit 1867 zien we de situatie voor dat de nog bestaande winkelpui werd aangebracht. In de gevel be vonden zich toen nog enkele grote vensters met schuiframen en lui ken en verschillende grote muur ankers. Molenstraat 16 heeft lange tijd bak kers gehuisvest. In 1931 vond een ingrijpende verbouwing plaats ter plekke van de bakkerij aan de ach terzijde van het pand. Deze ver bouwing werd uitgevoerd in op dracht van de heer J.W. Hermssen. Later was hier de winkelwoning annex bakkerij van de familie Verbeeten gevestigd. Nadat winkel en bakkerij waren gesloten, stond het pand lange tijd leeg. Na de in grijpende verbouwing in 2005 is de benedenverdieping als speelgoedwinkel in gebruik geno men. Op de verdieping werd een woonappartement gerealiseerd en aan de achterzijde is een nieuw appartementengebouw geplaatst. De bouwhistorische verken ning Tijdens dit onderzoek is er in het pand een grondige studie gemaakt van wat de gevels en de bijzon dere bouwconstructies ons kun nen vertellen over het ontstaan en de verdere ontwikkeling van het huis. Allerlei details van de gevels, het metselwerk, de balklagen en de kapconstructie zijn onderzocht, gefotografeerd en vergeleken met historisch foto- en kaartmateriaal en oude bouwtekeningen. Er is gekeken naar de oude metsel- verbanden en de verschillende soorten baksteen die in de loop der jaren werden toegepast. De restan ten van de eiken houtconstructies in gevels en kap leverden veel in formatie over de oorspronkelijke verschijningsvorm van het huis, dat een bijzondere opzet moet heb ben gehad. Het pand in het kort Molenstraat 16 bestond tijdens het onderzoek uit een ondiep voorhuis van één bouwlaag met kap en een eveneens vrij ondiep en iets smal ler tweelaags achterhuis, dit laat ste van veel jongere datum dan het voorhuis. Het werd namelijk pas in 1931 ter vervanging van een oudere aanbouw opgetrokken. Zuidelijk van het achterhuis was er een smalle steegdoorgang, die in het verlengde lag van de kluis (steeg) binnen de bouwmassa van het voorhuis. Het voorhuis heeft een dwars geplaatst zadeldak, waarvan het achterschild gedeel telijk was weggebroken omdat het jongere achterhuis hier aansloot. In het voorhuis was er op de begane grond sprake van een zeer eenvou dige indeling, bestaande uit twee ongelijk grote rechthoekige ver trekken, waarvan het zuidelijke oorspronkelijk onder meer de winkelruimte was. In de zuidoos telijke hoek van deze ruimte be vond zich de trap naar de boven verdieping. Langs de zuidgevel liep over de volle diepte van het voor huis en een deel van het achter huis een kluis of inpandige steeg- doorgang naar het achtererf. Het achterhuis had op de begane grond een aantal vertrekken rondom een rechthoekige inge bouwde bakkersoven. Op de ver dieping waren er een gang en drie slaapkamertjes. Het vrij jonge ach terhuis blijft in dit artikel verder buiten beschouwing. Metselwerk Op verschillende plaatsen in het pand zijn aan de stenen muur werken, voor zover deze niet wa ren gepleisterd of van andere (mo derne) afwerkingsmaterialen voor- 24 In zwart Molenstraat 16 op de kadastrale kaart van 1832. Het pand was destijds breder dan tegenwoordig Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 24