beelding van de Markt, getekend door Jan de Beijer in 1743. Tot voor enkele jaren stonden ook in de Molenstraat nog enkele oude hui zen met resten van vakwerkmuren, die uiteindelijk door sloop zijn ver dwenen. In de loop van de 18de eeuw kwam het versteningsproces, mede door regelgeving van de stedelijke over heid, op gang. Oude en nieuwe vakwerkconstructies werden van stenen vullingen voorzien; soms werden de oude voorhuizen ver hoogd met een verdieping en nieuw opgetrokken in baksteen, terwijl de lagere achterhuizen hun oorspron kelijke constructies behielden. Ook verrezen er nieuwe, geheel in steen opgetrokken huizen. Wat bleef waren de smalle diepe bouwkavels en de nauwe gangen tussen de huizen, de zogenaamde osendrops. In deze smalle druip- gangen werd het regenwater op gevangen, afkomstig van de daken, die vroeger nog geen goten beza ten. Ook hadden ze de functie van brandgang. De bredere osendrops dienden ook als gang naar de achtererven. Beknopte geschiedenis van Molenstraat 16 Er is ten behoeve van het bouw historisch onderzoek geen uitge breid archiefonderzoek gedaan naar de bewonersgeschiedenis van Molenstraat 16, omdat dit voor het doel van het onderzoek niet nood zakelijk was. Wel is oud beeld materiaal, zoals kaarten, platte gronden, foto's en bouw tekeningen, bestudeerd. Uit het bouwhistorisch onderzoek is ge bleken dat het huis oorspronkelijk deel uitmaakte van een groter ge bouw, mogelijk een stadsboerderij. De oorsprong van de nog be staande bouwonderdelen gaat ze ker terug tot de 17de eeuw. Historisch kaartmateriaal uit de late 16de en vroege 17de eeuw geeft aan dat in die periode al een heel inten sieve bebouwing aanwezig was aan weerszijden van de Molenstraat. Hoewel de kaarten niet zeer gede tailleerd zijn, is er wel uit op te maken dat de bebouwing een wis selend beeld van smalle diepe hui zen en brede dwarsgeplaatste hui zen te zien gaf. Deze situatie is ook nog goed herkenbaar op de eerste kadastrale kaart van 1832 en ook tegenwoordig nog in de straat te ervaren. Molenstraat 16 behoorde tot de dwars geplaatste huizen (dat wil zeggen dat het met de lange gevel aan de straat staat), waarvan op oude foto's nog het een en an der is te zien. Volgens de kadastrale gegevens van 1832 was het pand met bijbeho rend erf aan de achterzijde in het begin van de 19de eeuw in het bezit van de bakker Aalbert van de Riet. Het zeer diepe achterterrein be hoorde evenwel aan de winkelier Joachimus Wilhelmus Albertus Nijman, vanwie ook het kleine huis aan de Molenstraat was, dat op de rechter zijgevel van Molenstraat 16 aansloot. Dit gebouw was in ge bruik als pakhuis. Nijman had zijn winkel aan de overzijde van de Molenstraat. Op de kadastrale kaart uit 1832 is verder te zien dat Molenstraat 16 in deze periode een bredere opzet had dan het huidige pand. Het strekte zich verder uit in zuidelijke richting en omvatte ook een deel van het perceel van Molen straat 14. Historische foto's laten de oude 23 VERKOCHT JAI&1N Voorgevel Molenstraat in juni 2004 Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 23