geweest. De dames hadden elkaar in de jaren 1881-1886, toen Frederike in Amsterdam werkte, leren kennen door hun wederzijdse interesse voor de vrouwenbewe ging. "Op Zaterdag 30 Mei 1903 's avonds onder de veranda lang be zoek van Gerritsen oudwethouder van Amsterdam en zijn vrouw Dr. Aletta Jacobs. Prettig gepraat en ons beiden best bekomen. Zij wa ren op een fietstocht." zijn jaren in Nederlands-Indië, naast zijn werk als officier van gezond heid bij het KNIL, tot een enthou siast beoefenaar van de koloniale antropologie. In 1881 vergezelde hij de resident van Banjouwangi als officier van gezondheid op diens expeditie door Bali en Lombok. Over deze reis schreef hij het boek Eenigen tijd onder de Baliërs. Eene reisbeschrijving met aanteekeningen betreffende hy giëne, land- en volkenkunde ten van deze voyeur opgenomen. Onwillekeurig vraagt men zich af wat zijn zuster Aletta Jacobs van zijn observaties vond. Zij, feministe en de eerste vrouwelijke arts van Nederland, had tijdens haar latere reis door Indië in tegenstelling tot haar broer geen belangstelling voor wat Indonesische vrouwen met een pisang deden. Aletta interesseerde zich voor zaken als vrouwenkies recht en opleidingsmogelijkheden voor meisjes en publiceerde daar over in haar reisbrieven. Fascine rende observaties, maar buiten het onderwerp van Indië ongekuist vallend." Julius en Anna zijn nog een keer in Lochem terug geweest, toen ze tussen 1889 en 1891 tijdens hun verlof in Nederland in of in de buurt van Anna's ouderlijk huis verble ven. Vier jaar later, in 1895, over leed Julius, slechts 53 jaar oud. Vereeniging voor VèoUwonkieSrerht, Openbare Vergadering SpreeksterDr. ALETTA H. JACOBS. "Zondag 26 Augustus 1906. Be zoekje van Alet Jacobs 's avonds, toen wij rustig buiten zaten thee te drinken. Zij was nu beter na de schok, dien haar gezondheid door Gerritsen's dood verleden jaar had gehad." "23 Oktober 1908. Gister was er een vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, waar Br. en ik algemeen lid van zijn, van hier een afdeling op te richten. Half 5 bezoek van de spreekster Aletta Jacobs met Martine Kramer en een juffrouw Manus. Om kwart vóór 11 thuis. Volle vergadering, 48 leden voor de afdeling; debat met de dominees Steenbeek en Horst. Alet sprak goed, maar niet juist, om eenige geestdrift te wek ken." Het was op deze bijeen komst, dat de jongeman haar na mens zijn ouders bloemen kwam brengen. Waarschijnlijk zijn zij op Aletta's komst naar Lochem geattendeerd door het lezen van bijgaande advertentie in de Lochemsche Courant van 21 ok tober 1908. Julius in Nederlands-Indië Julius Jacobs ontwikkelde zich in (1883). Later verschenen van hem nog De Badoejs (1891) en Het fa milie- en kampongleven op Groot- Atjeh. Een bijdrage aan de ethnogafie van Noord-Sumatra (1894). In het boek Indië ongekuist. Liefde, lust en hartzeer uit de Ne derlands-Indische letteren, samen gesteld door Vilan van de Loo, maakt de samenstelster meerdere keren gebruik van Julius Jacobs observaties gedurende zijn reizen, zoals ze zijn weergegeven in zijn hierboven genoemde boeken. Vilan van de Loo over Julius Jacobs: "Een man die zich voornam de wetenschap, de maatschappelijke vooruitgang of eenvoudigweg de schone letteren te willen dienen met zijn observaties, bezat natuurlijk alle vrijheid van onderzoek. Daarvan heeft Julius Jacobs optimaal ge bruik gemaakt. De arts reisde over Atjeh en Bali in zijn functie van of ficier van gezondheid, en noteerde wat zijn oog trof. Dat was opmer kelijk veel, vooral als het erotisch was. Zijn werk valt daardoor te schikken onder de medische prikkellectuur; in de bloemlezing zijn daarom verschillende fragmen- 21 op Donderdag 22 october 190B, de» «vond» om 8 uur in de zaal van de Sociëteit DE EENDRACHT. Onderwerp: Welk belang hebben de vrouwen en heeft de Maatschappij bij de invoering van Vrouwenkiest <*cht. Het hoofdbestuur der Vereen iging Dr Aletta H-- Jacobs, pres. Mevr. S. Tilrna Schaaf, vi<:e-pres. Debat gewensebt. Mevr. Jo van Buuren —Hugs, le secr. Mej. Martina G. Kramers, 2e secr. Mej. S Oh. Sutherland, oenn. Mej Marie van Qijk. Entréc 10 cent Mevr. v Itallie—van Embden. Mèvr. Clifford Cocq van Breugel. 3501 Mèvr. van BalenKlaar. Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 21