Aletta en Julius Jacobs in Lochem Jk Eddy ter Braak "Toen ik eens, vele jaren later, in Lochem een propaganda lezing voor Vrouwenkiesrecht hield, kwam een jonge man mij namens zijn ouders bloemen brengen, als bewijs van erkente lijkheid voor medische hulp welke ik in den zomer van het jaar 1876 had verleend." Dit staat te lezen in Herinne ringen, de autobiografie van Nederlands eerste vrouwelijke arts Aletta Jacobs, naar wie in bijna elke plaats in ons land wel een straat is vernoemd. Wei nig mensen in Lochem zullen er van op de hoogte zijn, dat Aletta twee keer een periode van een paar maanden in Lochem heeft door gebracht en daar bovendien patiën ten heeft geholpen. Aletta Jacobs en Julius Jacobs Dat Aletta Jacobs in Lochem te recht kwam, heeft alles te maken met haar twaalf jaar oudere broer Julius. Hij was haar lievelingsbroer. Degene ook, die haar in haar tra ject naar haar academische studie veelvuldig heeft ondersteund. Vanaf haar zesde jaar verkondigde Aletta al, dat ze arts wilde wor den, net als haar vader en broer Julius. Een wens, die in haar tijd voor meisjes volkomen ongebrui kelijk was. Van hen werd ver- wacht, dat ze zich gingen voorbe reiden op het huwelijk. Toen Aletta in 1867 van de lagere school kwam, stond dan ook alleen de jongedamesschool voor haar open met lessen in Frans, handwerken en goede manieren. Daar heeft ze het veertien dagen volgehouden. Ze vond het zo'n verspilling van haar energie, dat ze er de brui aan gaf. Omdat er in de omgeving geen al ternatieven waren, werd afgespro ken dat ze thuis zou blijven om haar moeder met het huishouden te hel pen en 's avonds Franse en Duitse les zou krijgen. Talen boeiden haar echter niet zo en het huishouden vond ze vreselijk en ze verwaar loosde het. Ze trok zich steeds meer in zichzelf terug en was vaak ziek. Aletta had maar steeds één doel voor ogen en dat was en bleef arts worden. Een keerpunt in deze voor haar uitzichtloze situatie was het bezoek van dr. Ali Cohen bij hen thuis. Toen men hem haar schrif ten liet zien, complimenteerde hij haar met haar werk. Daarop kreeg ze een woedeaanval en ver scheurde de schriften. Het maakte immers niets uit of ze haar best deed, zij mocht als meisje toch niets worden! Ze werd daarop de kamer uit gestuurd en toen ze te rugkwam, was besloten haar La tijn en Grieks te laten leren en later nog eens met Cohen te overleggen wat zij kon worden. Julius nam de taak op zich om haar de beginse len van deze talen bij te brengen. Uiteindelijk is haar gelukt om via de omweg van de apothekersstudie en met de medewerking van mi nister Thorbecke de medicijnen studie aan de Groningse hoge school te kunnen volgen. Julius zelf rondde juist in die tijd zijn studie medicijnen in Gronin gen af door op 1 juli 1867 te pro moveren, waarna hij als klinisch assistent ging werken bij profes sor Rosenstein in het Academisch Ziekenhuis. Aletta werd in april 1871 als stu- féH 19 t.Sf- M- Aletta Jacobs Julius Jacobs Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 19