Enige losse gegevens over het be zit van de Langense erven Uit het archief van de rekenkamer weten we dat: - 11-7-1383 Menselinck (Mensinck) wordt ontslagen uit de horigheid en wordt tijnsgoed. - 3-8-1383 Het goed Elpherynck buurtschap Langen) wordt ontslagen uit de horigheid en wordt erf- pachtgoed. - 4-12-1513 Steven van Kervenheim en echtgenote Beerte kopen het goed Wymeldinck (of Burink) van Wenemer ten Pailre en huis vrouw Hermanna. Uit het archief van Huis Ruurlo blijkt dat in 1607 Goossen Har- ckinck van Philips II toestemming krijgt het goed vrij te kopen en vol gens een stuk d.d. 5-1-1661 in het archief van huis Enghuzen kopen Jacob Schimmelpenninck en echt genote (de helft van) het erf Kempe van Werner Kempe. Genealogische gegevens Het is bekend dat het erg moeilijk is om vroege genealogieën samen te stellen van achternamen in de agrarische buurtschappen hier in het oosten van Nederland, enerzijds omdat personen wisselend met hun echte achternaam en vaders- voornaam (gebruikt als achter naam) aangeduid werden, ander zijds omdat het gebruikelijk was dat - Jan Adriaan Joost Sloet, geboren in 1710 - Adriaan Wolter Willem Sloet, geboren in 1744 Leengoed van Huis Vorden Mij is gebleken dat Kerssenberg in ieder geval vanaf 1637 een leengoed is geweest van het Huis Vorden; de in het voorgaande genoemde personen zijn dan ook allen in het leenregister van dit huis ingeschre ven, als laatste was dit A.W.W.Sloet in 1771. Het goed was toen echter al toegevoegd aan het eerder beschreven Diepenbroeck. In het leenarchief bevindt zich een briefje uit het jaar 1809 waaruit blijkt dat Kerssenberg dan nog steeds onder de leenkamer van Vorden hoort (alhoewel het leenstelsel eigenlijk al is afgeschaft) maar dat het sa men met Diepenbroeck overgedragen zal worden aan Lodewijk van Heeckeren en men vraagt of er met be trekking tot Kerssenberg "versuimen bij den tegen- woordigen eigenaar de heer Sloet hebben plaats ge had en waarin die zouden moeten verholpen worden, ten einde dat goed gaaf aan de nieuwe eigenaar te kun nen cederen". Het blijkt dus dat Kerssenberg meer dan 250 jaar in bezit is geweest van de familie Sloet. We hebben reeds eerder gezien dat bij de overdracht van de Langense goederen in 1828 het bezit Kerssen- berg nog slechts wordt omschre ven met 'Het Erve en goed Kar- scnbcrg'. We kunnen hieruit con cluderen dat er dan van een ver sterkt huis geen sprake meer is, doch slechts van een boerenbedrijf. 17 lU/TZjn/^ Herkink Uitsnede uit de kadastrale kaart van 1832 Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 17