werd Diepenbroeck dan toch verkocht aan, zoals eer der vermeld, Lodewijck van Heeckeren van De Cloese voor f 29.000 Het is trouwens opmerkelijk dat in het boek 'Banner- heren en Ridderschap Zutphen' van W. J.Ablaing van Giessenburg uit 1877, de naam en een wapen van de familie Sloet niet voorkomen. Dit ondanks het feit dat aan Diepenbroeck wel een recht tot verschrijving was verbonden. Wel was het geslacht in de Ridderschap van Overijssel verschreven maar dan voor het (nog bij 'Kerssenberg' te noemen) goed Tweenyenhuizen. Van Heeckeren Lodewijk van Heeckeren heeft het inmiddels sterk verkleinde Diepenbroeck nog een tijd als jachthuis gebruikt maar verkocht dit samen met de Cloese in 1828 aan Mr.Hubert. Op de kadastrale kaart van 1832 is ook de laatste bebouwing op Diepenbroeck geheel verdwenen. In zijn boekje 'Kastelen en Landhuizen rond Lochem' weet Jan Harenberg maar heel weinig te vertellen over dit door Frans Berkhuys in 1720 romantisch gete kende kasteeltje. Uit het navolgende blijkt dat ik nog wel wat interes sante gegevens heb kunnen vinden. Weliswaar is het de 17de-eeuwse bewoners niet ge lukt om namens dit bezit verschreven te worden in de Ridderschap van Zutphen, dat neemt niet weg dat mij gebleken is dat Kerssenberg (ook wel Oppendorp genoemd) wel degelijk een bepaalde status aan de ei genaren heeft verschaft. In bepaalde archiefstukken duidt men het immers aan met "havezathe", hetgeen betekent dat het met onderhorigheden een niet onbe langrijke exploitatieopbrengst vertegenwoordigde. De oudste vermelding die ik heb kunnen vinden is in de genealogische tabellen van het geslacht Van Keppel (J.R.van Keppel, 1912) waar Wolter van Keppel eind 15de eeuw wordt vermeld als Heer van Kerssenberg. Hij was de zoon van Wolter van Keppel, Heer van Verwolde maar hoe hij aan Kerssenberg is gekomen is mij niet bekend. Nadat Wolter in 1534 overleed, ging het goed over in handen van zijn dochter want de stamreeks van de adellijke familie Sloet (Nederlands Adelsboek) vermeldt dat Arent Sloet tot Tweenyenhuizen op 2 januari 1549 op huwelijkse voorwaarden trouwt met Jurriana van Keppel, erfdochter van den Kerssenberg, dochter van Wolter van Keppel en Elisabeth Fockink. De Kerssenberg eigendom van het gelacht Sloet Het goed zou daarna langdurig in handen van het ge slacht Sloet blijven. Achtereenvolgens waren dit: - Jan Sloet, geboren in 1552 - Wolter Sloet, geboren in 1593 - Herman Johan Sloet, hij erfde het bezit van zijn vader maar verkocht op 22 december 1716 de goederen Kerssenberg, Ickink en IJercamp (hier hebben we dus waarschijnlijk de eerder genoemde'Havezathe') aan zijn broer: - Adriaan Sloet, geboren in 1641, hem zijn we ook tegengekomen als koper van Diepenbroeck. - Wolter Herman Sloet, geboren in 1676 16 Het huis Kerssenberg (ook Kerssenborg of Karssenberg) Land van Lochem 2006 nr. 1

Land van Lochem | 2006 | | pagina 16