Nieuwtjes over de geschiedenis van Lochem (3) De buurtschap Langen, deel 1 André Reincke Dat de buurtschap Langen een geschiedenis kent die zeer ver teruggaat was mij bij het bestuderen van de Lochemse historische literatuur al wel duidelijk geworden. Ellen Palm boom meent in het boek 'Over Stad en Scholtambt Lochem' dat deze geschiedenis mogelijk terug te voeren is op de bezittingen van graaf Wigman van Hameland die in de 8ste en 9de eeuw hier ter plaatse goederen zou hebben gehad. Het is verder opmerkelijk dat in een buurtschap met toch beperkte omvang niet minder dan drie havezathen (Langen, de Cloese en Diepenbroeck) naast elkaar voorkwamen. Onder deze havezathen en nog een kasteeltje De Karssenborch hoorde verder een aantal erven. In dit artikel en het vervolg daarop zal blijken dat over de meeste van deze goederen weer wat nieuwe feiten boven water zijn gekomen. Situatie rond 1830 Als op 26 september 1828 Mr. Arnold Henry Peter Hubert, zonder speciaal beroep en wonende op huize Voorn bij Utrecht, voor de notarissen Spij ker en Solner, eigenaar wordt van de Cloese, koopt hij niet alleen dit fraaie kasteel maar zowat de hele buurtschap Langen plus nog wat losse goederen. Samengevat gaat het om de volgende objecten: het huis de Cloese, het Erve en goed de Kempe, het Erve Rienderink, het Erve Warmelink en het Erve Lun- sink, "samen uitmakende de Ha- vesathen Cloesen en Langen", en voorts het "Heerenhuis den Diepenbroek, het Erve Buerink, het daghuurdersplaatsjen Ikking, het Erve en goed Karsenberg, het Erve en goed de Scholtenplaats, de Katerstede de Weerd en twee percelen Akkerbosch", samen uitmakende de Havezathe den Die- penbroek en tenslotte het Erve en goed den Pillink, de Katerstede de Soetenhorst en een tiental percelen akkerbos, dennenbos, bouwland, en hooiland. Verkopers zijn de "Hoogwelge boren Heer Baron Lodewijk van Heeckeren, Opperjagermeester en Opperhoutvester van de Noorde lijke Provintien dezes rijks en des- selfs Ehevrouwe Vrouwe Jacoba Catharina Petronella Baronesse du Tour, buiten speciaal beroep, te samen woonachtig op den huize Cloese". Het via veiling aangebo dene gaat die dag in zijn geheel voor het toen enorme bedrag van f 110.000,naar de heer Hubert. Lodewijk van Heeckeren Het is heel opmerkelijk dat deze van Heeckerentelg in 1828 zoveel goederen in de buurtschap in zijn bezit had. Het was in de geschiede nis nog niet eerder voorgekomen dat één persoon op hetzelfde moment eigenaar was van zowel de drie havezathen als de bijbe horende erven. Weliswaar heeft Lodewijk een groot deel van zijn bezittingen (met name Langen en de Cloese) door erfenis verkregen maar Diepenbroek en De Pillink, beide met toebehoren, heeft hij zelf moeten kopen. Dat hij een rijke vrouw heeft getrouwd zal hem daarbij zeker hebben geholpen. Lodewijk van Heeckeren werd geboren op 6 september 1768 op kasteel Enghuizen bij Hummelo als zoon van Jacob Adolph van Heeckeren, heer van Enghuizen, Beurse, Cloese en Langen, en Alexandrina Charlotta van Wes- terholt. Daar hij niet in aanmerking kwam voor opvolging als heer van Eng- huizen koos hij aanvankelijk, zoals zovele adellijke zonen, voor een carrière in het leger. Reeds op 12 oktober 1789, hij was toen net 21 jaar, werd hij benoemd tot 'capi- tein van eene compagnie onder het eerste battaillon van het regiment van Hardenbroek'. Toen zijn vader echter in 1792 over leed werd de havezathe Langen met de erven en goederen Wenne- kink, Lunsink en Soetenhorst aan Lodewijk toebedeeld, terwijl zijn broer Evert Frederik heer van de Cloese werd. Dit was de kans voor Lodewijk nog datzelfde jaar een verzoek te doen om toegelaten te worden tot de Ridderschap van Zutphen wegens de havezathe Langen. De daarbij behorende goederen kon den volgens taxatie jaarlijks ruim 551 gulden opbrengen 'en dus de vereischte 400 guldens te boven koomen'. Aangezien ook aan de andere voorwaarden tot toelating werd voldaan was de admissie daarmee een feit. Op 18 maart 1793 trouwde Lode- wijk van Heeckeren met Jacoba Catharina Petronella du Tour, la ter dame du palais van Koningin Hortense, de vrouw van Lodewijk Napoleon. Lodewijk wordt heer van de 6 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 6