Van de bestuurstafel Henriëtte Marsman-Slot Allemaal op vakantie? De leden kregen begin augustus wel een rijkelijk gevuld exemplaar van Land van Loehem op hun deurmat. Dus moet de redactiecommissie toeh behoorlijk hebben doorgewerkt. Net als het team, dat ons blad verzendklaar maakt en als al onze bezorgers. Mij staat bij dat ik het blad op een zaterdagavond in de bus kreeg..inderdaad op een zaterdagavond. Fiets 4-daagse. Half Nederland is met vakantie en velen doen mee met de fiets 4-daagse in Laren. Ze hadden een beetje pech dit jaar, want het weer zat beslist niet mee die dagen, Hondsdagen volgens sommigen. De vele kastelen in onze omgeving vormden de leidraad voor de honderden fietsers. Ook bezichtiging van de tuinen van Ampsen stond op het programma. Als het in het landelijk thema voor Open Monumentendagen zo uitkomt doet het Historisch Genootschap nooit tevergeefs een beroep op medewerking van de familie Van Weede om mee te werken. Dus nu omgekeerd ook niet: de tuinen mochten open voor het publiek mits ons Genootschap assistentie kon bieden bij de oppas en de gidsfunctie. Doen we graag, natuurlijk. Voortaan alleen liever met iets mooier weer. Open Monumentendag Dit jaar stond de Open Monumentendag in het kader van het landelijk thema religieus beleven. Om de uitwerking van dit thema inhoud te geven werd een groot samenwerkingsverband in het leven geroepen, niet alleen zoals andere jaren, bestaande uit de gemeente, de V.V.V. en de twee historische verenigingen - de Elf Marken en ons Genootschap - maar een samenwerkingsverband voor dit bijzonder project uitgebreid met alle religieuze instellingen binnen onze gemeente. Omdat ons genootschap dit jaar enigszins was vrijgesteld van werkzaamheden op dit gebied treft u dit jaar geen verslag over de dag aan. De Veldmaat De restauratie van ons nieuwe onderkomen vorderde gestaag. Wim Neerlaar volgde de bouw op de voet en fungeerde als contactpersoon tussen Spectrum Wonen en ons genootschap. De inrichtingswerkgroep zocht keukenkastjes, tegels, vloerbedekking, gordijnen en wat al dies meer zij, uit. Het bestuur moest tal van beslissingen nemen: wat gaat er mee naar de nieuwe huisvesting en wat niet. Soms ook zware keuzes. Allereerste besluit gold overigens de naamgeving van het pand: is het Veldmaat of Veltmaat, wordt het een d of wordt het een t? Het bestuur kreeg adviezen in beide richtingen. De naam, die staat aangegeven in de Kadastrale Atlas gaf voor het bestuur de doorslag: de officiële naam luidt VELDMAAT. De Lochemse berg Het bestuur van ons genootschap zond een brief aan de Raad van de gemeente Lochem, waarin zorg werd uitgesproken over vergaande beplanting van de Lochemse berg. De berg behoort tot ons landschappelijk cultureel erfgoed en daar moet verstandig en - bij eventuele aanpassingen en veranderingen - terughoudend mee worden omgesprongen. Stadhuis Al vele maanden dubt onze gemeenteraad over afstoting van het Stadhuis. Geldgebrek bij de gemeente is de belangrijkste drijfveer. Het bestuur van ons genootschap vond dat niet langer gezwegen mocht worden en gooide de knuppel in het hoenderhok. "Gemeente, als jullie niet meer voor je historisch erfgoed wil zorgen laat ons proberen dat dan te doen". In ons bestuur werd een ondernemingsplan opgesteld. Begin oktober werd dit plan aan de Raad en afzonderlijk aan alle raadsfracties, evenals aan de pers, aangeboden. De gemeenteraad besloot onlangs dat iedereen - dus ook ons genootschap - een half jaar de tijd krijgt om een plan voor het Stadhuis in te dienen. Daarbij dient dan tevens een restauratieplan overgelegd te worden. Daar zit 'm de kneep, want met restauratie is veel geld gemoeid, heel veel geld en dat hebben we natuurlijk niet. Op dit moment wordt vanuit het bestuur een projectgroep geformeerd, die gaat onderzoeken hoe groot het draagvlak is om het Stadhuis een museale functie te geven en of de benodigde gelden bijeen gebracht zouden 4 In de zomermaanden liggen alle activiteiten van de vereniging stil. - Zo lijkt het althans. Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 4