Paleografie Henriëtte Marsman-Slot, met foto's van Ria Rademaker Eén de werkgroepen van ons Historisch Genootschap is de Paleografische lees kring, met 12 leden. Al jaren worstelen de leden van deze groep zich elke winter op de boerderij aan de Nijkampsweg door vele oude teksten, die dan getranscri beerd en ontrafeld worden. Menige avond ontspint zich een discussie rond een thema of een tekst. Altijd is er wel iemand die de volgende keer nieuwe documenten, boeken, artikelen of iets dergelijks meebrengt om het gesprek van de vorige keer te onderstrepen, te ontkrachten of toe te lichten. Vele onderwerpen zijn de afge lopen jaren de revue gepasseerd: van de Verenigde Oost-Indische Compagnie tot het beleg van Groenlo en de inval in Lochem door de Spanjaarden. Bewust is gekozen voor het niet alleen stug lezen van oude teksten en het star transcriberen ervan (het weergeven van letters of tekens uit een oud handschrift in hedendaags schrift). Dat verveelt en zorgt voor afvallers binnen de club. Vele cur sussen bij archiefdiensten zijn hier een voorbeeld van. Het wordt saai en aan het eind van de cursus zitten er alleen nog een paar die-hards aan teksten te werken. Bij onze groep gaat het anders: we houden het gezellig, er is tijd - soms veel tijd - voor gesprekken over de historie in het algemeen en het vinden van de betekenis van de onderliggende teksten in het bij zonder. Daarbij komt dat iedereen van iedereen kan leren. Eigenlijk is de groep dan ook een historische werkgroep in bredere zin. Natuurlijk staat Lochem centraal. De harde kern van de groep, onder bezielende leiding van Gerrit Per- fors, is druk doende een bewerking van de Markenboeken van Lochem voor te bereiden. Daar gaat veel werk in zitten. Veel medewerking wordt gekregen van het Gelders Ar chief, waar de documenten berusten en het Stads- en Streekarchief van Zutphen, waar de archiefstukken tijdelijk naar mochten worden overgebracht. Onze groep scant de originelen. Die gaan daarna weer naar Arnhem terug en de groep gaat zich buigen over de uitwerking van de teksten en het geschikt maken voor publicatie. Dat zal het hoofddoel voor deze winter worden. De Paleografische groep wil tot uitgave van de Markenboeken komen. Wij houden u op de hoogte. Mocht u nu geïnteresseerd zijn geraakt en denken: daar zou ik ook bij willen horen. Dat kan. U geeft zich gewoon op bij Gerrit Perfors of bij ondergetekende. Een basis kennis van paleografie is gewenst, maar beslist niet noodzakelijk. We spijkeren u wel bij Wel is het ge wenst dat u over enige historische kennis beschikt, maar ja, dat is een overbodige wens binnen een Historisch Genootschap. Ria Rademaker maakte tijdens de laatste avond voor het zomerreces enkele foto's. Die laten we u hier graag zien. Als u nu nog niet bent overtuigd dat dit iets voor u is 24 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 24