een asymmetrische opzet gekregen, doordat het aan de linker zijde wat werd uitgebouwd en verhoogd. In de 19de eeuw ondergingen veel hallehuisboerderijen zo'n vergroting van het voorhuis. Het woongedeelte werd er wat ruimer door. Bij de boerderij staat een klein bakhuis, nog met de uitge bouwde oven. Dit gebouwtje is kort na 1900 opgetrokken. 't Overlaar 6 (geen foto) Boerderij 't Overlaar is één van de laatste resten van het adellijke goed Overlaer, waarvan het hoofdgebouw in het midden van de 19de eeuw moet zijn afgebroken. De tegenwoordige boerderij is eigenlijk het vroegere bouwhuis en werd in 1779 gebouwd. In deze periode was Frederik Jan Willem Robbert van Heeckeren eigenaar van het goed. In aanleg, hoofdvorm en details lijkt het bouwhuis veel op het eveneens nog bestaande bouwhuis van de nabijgelegen Nettelhorst. Ook dit gebouw stamt uit het einde van de18de eeuw en was is het bezit van een Van Heeckeren. Het bouwhuis van het Overlaer, nu een boerderij, heeft in de loop der tijd vele veranderingen ondergaan, onder meer aan de indelingen van de gevels en de details van vensters en ingangen. Met name de hoofdvorm met zijn hoge kap bleef nog zeer herkenbaar en herinnert aan de vroegere bijzondere functie van bijgebouw van een adellijk huis. Op de deel resteert een bijzondere oude gebintconstructie. Vanwege de moder nisering van het boerenbedrijf, dat sinds jaar en dag in het gebouw is gevestigd, zijn allerlei aanpassingen aan het gebouw uitgevoerd, zoals het dichtmetselen van de grote vensters links in de voorgevel en de aanbouw rechts van de grote poort. Zwiepseweg 162 De Blikken Piepe was oorspronkelijk een vrijstaande schuur bij de er achter gelegen grote hallehuisboerderij (Zwiepseweg 160). Na opsplitsing van het erf werd de schuur, vermoedelijk al in de 19de eeuw verbouwd tot boerderijtje, waarbij aan de straatzijde een enskamer- achtige aanbouw voor bewoning werd toegevoegd. De oorspronkelijk geheel houten gevels zijn naderhand in machinale baksteen vernieuwd. Voor de gevel staat een oude pomp. De naam dankt het boerderijtje aan de pijp, die op de hoge bakstenen schoorsteen boven de enskamer stond. Op het erf staat rechts een varkensschuur, die ook als klompenmakerij in gebruik is geweest. Met de grote hallehuisboerderij en andere oude bijgebouwen vormt de Blikken Piepe een schilderachtig historisch ensemble. Keppellaan 2 Oude hallehuisboerderij, vroeger behorend tot het goed De Cloese. Vroeger stond de boerderij bekend als "Dikke Boer". Hoewel de boerderij in de loop der jaren vele wij zigingen heeft ondergaan heeft de voorgevel zijn vroeg 19de-eeuwse karakter goed weten te bewaren. 23 Keppellaan 2 Bronnen: Redengevende beschrijvingen gemeente lijke monumenten gemeente Lochem Foto's: Auteur/Monumenten Advies Bureau, 1990-1995 Zwiepseweg 1 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 23