n 22 Boekhorstlaan 1 Dit is een in de gemeente Lochem zeldzaam voorbeeld van een zogenaamde krukhuisboerderij. In wezen is het een hallehuisboerderij, waarvan het woongedeelte naar één zijde is uitgebouwd en voorzien van een schilddak. In de gepleisterde voorgevel lezen we A O (ANNO) 1711. Waarschijnlijk is in dat jaar een oudere hallehuisboerderij tot krukhuis verbouwd. Om de verbouwingssporen aan het zicht te onttrekken zijn de gevels gepleisterd. De beide bakstenen schuren tegen de oostelijke zijde van de boerderij zijn pas in de 19de eeuw toegevoegd. De middelste was vermoedelijk een overdekte mestvaalt. Het erf staat bekend onder de naam "Hasseloo" en is van zeer oude datum. Al in de 14de eeuw moet er op deze plek een boerenerf zijn geweest. Nijkampsweg 7 (geen monument) Boerderij Nieuwenhuis in een hallehuisboerderij met middenlangsdeel, waarvan de buitengevels rond 1900, in 1915, 1926 en 1935 ingrijpend werden verbouwd. De oude ankerbalkgebinten bleven evenwel geheel behou den. Deze constructie bestaat uit zes gebinten, waarvan er een is opgenomen in de brandmuur tussen woongedeelte en bedrijfsgedeelte. De eiken ankerbalkgebinten hebben deels nog licht gekromde korbelen en dateren zeker nog wel uit de 18de eeuw, maar zijn mogelijk nog wat ouder. Ook de kapconstructie, een oude sporenkap met haan houten, bleef intact. Mogelijk zijn deze oude elementen restanten van de boerderij die blijkens archiefonderzoek in ieder geval in 1646 al bekend was. Lindeboomsweg 1 (geen foto) Dit is opnieuw een klassiek voorbeeld van een halle- huisboerderij met middenlangsdeel. Ook deze boerderij heeft een lange voorgeschiedenis. Het Erve 't Saaltink behoorde vroeger aan de heerlijkheid Keppel en wordt al in een 14de-eeuws archiefstuk voor het eerst vermeld. De tegenwoordige boerderij is grotendeels uit de tweede helft van de 19de eeuw, toen de buitengevels opnieuw werden opgetrokken rond de misschien nog wel laatmiddel eeuwse gebintconstructie. Naar alle waarschijnlijkheid gebeurde dit in 1865, getuige de steen met dit jaartal in de achtergevel. Bij de verbouwing is het voorhuis iets verbreed, zodat het nu ten opzichte van de vroegere deel uitspringt. Eind vorige eeuw is tegen de linker zijgevel van het voorhuis een bescheiden aanbouw neergezet, in de vorm van een traditionele enskamer. Op het erf bevinden zich verder een oude veeschuur, een hooiberg en een prachtige rij monumentale eiken. Lindeboomsweg 2 Boerderij "Weplink" behoort tot de oudere boerenerven in de gemeente Lochem. De naam zou afkomstig zijn van "weppelen" of "weven", naar de vroegere weverij activiteiten, die op deze boerderij werden uitgeoefend. De tegenwoordige boerderij is tot stand gekomen na vele verbouwingen van een in wezen nog 17de-eeuwse halle- huisboerderij, waarvan onderdelen van de eiken gebint constructie bewaard bleven. Eén van de verbouwingen vond plaats in 1832, getuige het jaartal op de sluitsteen in de boog boven de deeldeuren. Het voorhuis heeft later Boekhorstlaan 1 Nijkampsweg 7 i ;ly Lindeboomseweg 2 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 22