en de details van de vensters in de voorgevel zijn 18de- eeuws, maar de gebintconstructie in het gebouw is veel ouder, misschien nog wel laatmiddeleeuws. Typerend voor de vensters in de 18de eeuw zijn de zware gepende kozijnen met vaste tussendorpel (het kalf) en de ramen met de kleine ruitjes. Alleen de benedenramen kunnen met luiken worden afgesloten. Ook het fraai beplante erf heeft een authentiek karakter. Links voor staat een klein bakhuis en links achter een bakstenen schuur, ook van het hallehuistype. Ook deze schuur heeft een gebintconstructie, die veel ouder is dan de buitengevels. Op het westelijke deel van het erf staat een éénroedige hooiberg met rieten hoed. Velhorst 3 Boerderij "Nieboer" is één van de oude boerderijen, oor spronkelijk deel uitmakend van het landgoed de Velhorst. Dit landgoed bezit een middeleeuwse oorsprong en heet te destijds "Vrollehorst", "Varlehorst" of "Vralehorst". In 1505 wordt de huidige naam voor het eerst genoemd. Het tegenwoordige landhuis dateert grotendeels uit de 18de eeuw, toen een gebouw uit de 16de of 17de eeuw werd verbouwd tot herenhuis. "Nieboer" stond oorspronkelijk bekend onder de naam Klein of Nieuw Velhorst, dit ter onderscheid van Groot Velhorst, de huidige boerderij Scholten (Velhorst 6). De hallehuisboerderij is in de 18de, 19de en vroege 20ste eeuw herhaaldelijk verbouwd. In de linker zijgevel bevindt zich een ingemetselde steen met het jaartal 1881, duidend op een verbouwing van de deel. Rond 1926 werd het woongedeelte aangepakt, waarbij de kap werd verhoogd en er een woonverdieping op zolder werd aangebracht. Tot het uitgestrekte erf behoort een groot aantal karakteristieke bijgebouwen uit diverse bouwtijden. Voor de boerderij een waterput met haal. Velhorst 6 Deze grote hallehuisboerderij werd vermoedelijk al in de middeleeuwen gesticht. Vroegere heette het erf "Groot Velhorst", tegenwoordig "Scholten". Het uiterlijk van de boerderij wordt bepaald door 18de en 19de-eeuwse elementen, maar de gebinten zijn mogelijk veel ouder. Bijzonder is de uitbouw tegen de linker zijgevel van het woongedeelte, een variant van de zogenaamde enskamer, een van de boerderij afgescheiden woongedeelte, dat was bestemd voor de "olde leu", de ouders van boer of boerin, die op het erf bleven inwonen, nadat het bedrijf door zoon of dochter was overgenomen. Dergelijke enskamers zien we veel in het oostelijke deel van de Achterhoek en in Twente, waar ze meestal op de voorgevel aansluiten in plaats van op de zijgevel zoals bij boerderij Scholten. Dochterenseweg 33 en 35 Boerderijtje "De Berkelkamp" is in 1908 gebouwd als (land)arbeiderswoning met kleine deelruimte, als onder deel van het landgoed de Velhorst. Samen met het naast gelegen "Nieuw Bruggink" (Dochterenseweg 35) diende het pandje als huisvesting van tot het landgoed beho rende (land)arbeiders. Het zijn voorbeelden van kleine hallehuisboerderijen, met gedeeltelijk rieten kap en een voorgevel met vensters met schuiframen en luiken. 21 Dochterenseweg 35 Velhorst 3 Velhorst 6 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 21