Jarenlang was het in gebruik als timmermanswoning met werkplaats. Als zoveel woningen op het platteland bezat het huis toch een kleine deel met stalruimte voor een paar koeien en een paard. In de achtergevel bevindt zich dan ook net als bij boerderijen een brede deeldeur met aan weerszijden kleine stalvensters en staldeurtjes. Heel bijzonder is de voorgevel met zijn natuurstenen schelpornamenten boven de vensters. Ze stammen waarschijnlijk nog uit de 17de eeuw en zijn afkomstig van een afgebroken kasteel. Verwoldseweg 7 Ook de kleine boerderijtjes volgden de alom toegepaste hoofdvorm van de hallehuisboerderij. Dit boerderijtje aan de Verwoldseweg, uit circa 1850, behoort tot de kleinste van dit type en wordt eveneens gekenmerkt door het zadeldak met wolfeinden boven voor- en achtergevel, het woongedeelte aan de voorzijde en een kleine deel aan de achterzijde, waar zich ook de deeldeuren bevinden. In de voor- en achtergevel sluiten de schuine gevelzijden af met gemetselde driehoeken, zogenaamde vlechtingen. Brenschutte 11 (geen foto) Deze hallehuisboerderij dateert in oorsprong uit de peri ode rond 1840 en werd destijds gebouwd aan de Kleine Enk, één van de wat jongere landbouwgronden in de omgeving van Laren. In 1875 is de boerderij ingrijpend verbouwd, waarbij het voorhuis naar links is uitgebouwd. Hier kwam ruimte voor twee kleine slaapkamers, waar van één met bedsteden. Terwijl het interieur van het woongedeelte in 1875 geheel werd vernieuwd, bleef de gebintconstructie op de deel intact. In het eerste kwart van de 20ste eeuw zijn de gevels van het bedrijfsgedeelte gedeeltelijk nieuw opgetrokken in machinale baksteen. Bij de achtergevel ging dit ten koste van het oude on- derschoer, dat hier oorspronkelijk aanwezig was. De boerderij raakte als woning buiten gebruik, toen op het erf in de jaren '70 een nieuwe woning werd gebouwd. De boerderij deed daarna dienst als schuur. In de voorgevel zit een gevelsteentje met verschillende initialen, die verwijzen naar de familie Beuzel, die in de 19de eeuw op het boerderijtje heeft gewoond. Dochterenseweg 10 Eén van de weinige krukhuisboerderijen in het buiten gebied van de gemeente Lochem (zie ook Boekhorstlaan 1). Dit krukhuis ontstond rond 1800 na verbouwing van een oude hallehuisboerderij. De fraaie wit geschilderde voorgevel is gericht op de kern van het landgoed 't Ross. Alleen het bedrijfsgedeelte met de deel is dus vanaf de openbare weg te zien. Oude Vordenseweg 2 Erve Bruggink behoort tot de gaafste historische boer derijen in de gemeente Lochem. Het erf is zeer oud en wordt al in het register van erven van 1494 genoemd als onderdeel van Klein Dochteren Scholtambts. De boerde rij ligt op het landgoed De Velhorst. Het is een klassieke hallehuisboerderij met onderschoer aan de achterzijde. Alleen boven de voorgevel bevindt zich dus een korter dakschild, het wolfeind. Het metselwerk van de gevels 20 Verwoldseweg 7 OCntere'nseWeg" 10 Oude VordenseWeg 2 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 20