Jonker Emilelaan 3 (geen foto) De oude boerderij "Meijer" stond vroeger op een andere plek dan de tegenwoordige boerderij, die in 1886 werd gebouwd. De stichtingssteen in de voorgevel vermeldt de datum van de eerste steenlegging (10 mei 1886) en de naam van de opdrachtgever, W.H.E. van der Borch van Verwolde. De boerderij staat vrij dicht bij het Kasteel, aan de hoofdlaan en is daarom ook wat rijker uitgedost dan de meeste andere boerderijen op het landgoed. Zo kreeg de voorgevel enkele bijzondere elementen, die we eerder zouden aantreffen bij grote landhuizen en stadse woonhuizen: het middendeel van de gevel springt wat naar voren en benadrukt daarmee de voorname symmetrie van de gevel. Op de hoeken bevinden zich lisenen en er is veel gebruik gemaakt van siermetselwerkmotieven, onder andere in de bogen boven de vensters. Links van de boerderij staat een klein bakhuis. Verder bevinden zich op het erf nog een oude pomp en een schuur. Heel bijzonder en inmiddels vrij zeldzaam in de gemeente Lochem zijn de beide hooi- of kapbergen ach ter het erf van Meijer. Ze zijn beide van het vierroedige type. De met riet gedekte hoeden kunnen langs de vier roeden omhoog worden gebracht om zo tasruimte voor hooi te creëren. De westelijke berg heeft een verhoogde tasvloer, bestaande uit tegen de roeden gespijkerde ho rizontale houten delen, waarover slieten zijn gelegd. De precieze ouderdom van deze hooibergen is niet bekend, maar waarschijnlijk stammen ze uit de 19de eeuw. Enige j aren gelegen zijn ze gerestaureerd en voor verder verval behoed. Jonker Emilelaan 2 Op het landgoed Verwolde verrezen naast vele pachtboer- derijen ook enkele dienstwoningen. "Denneboom" is daar een voorbeeld van. Het pand werd in 1877 gebouwd als woning voor de boswachter van het landgoed. Als belang rijk onderdeel van het goed kreeg het pand een vrij rijke uitstraling; let op de gepleisterde hoekpilasters, de bogen boven de vensters en de tandlijsten langs de schuine ge velbeëindigingen. De achterzijde van het huis is schuin gericht op de Jonker Emilelaan, zodat ook de achtergevel een rijkere afwerking heeft gekregen dan gebruikelijk was. In de achtergevel is een brede deeldeur te zien. Het pand bevat dan ook een deel met stallen. Opmerkelijk zijn de wit gepleisterde kruismotieven; mogelijk dienden deze als afweer tegen het kwade. Markeloseweg 8 Eigenlijk heeft dit pand, dat vroeger bekend stond on der de naam "Hofmeier" nooit de functie van een echte boerderij gehad. Het werd in 1891 gebouwd als een dienstwoning op het uitgestrekte landgoed Verwolde. riet. Op de lagere dakschilden liggen pannen. De grote keuken (kök'n), het hoofdvertrek in het woongedeelte van de boerderij, is in de voorgevel herkenbaar aan het grote middenvenster. Op het erf bevinden zich een karak teristieke veeschuur en een klein bakhuisje. Zo'n bak- of kookhuisje stond altijd op enige afstand van de boerderij in verband met het brandgevaar dat het bakken van brood of het bereiden van veevoer met zich mee bracht. 19 Jonker Emilelaan 2 Holmershuizen 6 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 19