sters met bakstenen segmentbogen, die hier nog eens extra zijn aangezet met een boogje in kalkzandsteen. Bij de boerderijverbouwingen op het landgoed Verwolde kreeg iedere boerderij een bijzonder element in de voor gevel. Bij "Groot Dengerink" was dit de brede tekstband met de boerderijnaam, met aan weerszijden een hoekig zoldervenstertje met kruisvormige roeden. Markeloseweg 15-17 Ook "Klein Dengerink" bestaat als boerenerf al heel lang. In 1902 is het oude gebouw vervangen door het huidige, dat als dubbele landarbeiderswoning werd neergezet. Beide woningen hebben een stal aan de achterzijde en zijn verenigd onder één groot dak. Het pand vertegenwoordigt hiermee een vrij zeldzaam boerderijtype in de gemeente Lochem. Karakteristiek is de voorgevel, waarin zich geen ingangen bevinden. Al leen de grote vensters hebben schuiframen met houten luiken, geschilderd in de kleuren van Verwolde. Ook hier zijn weer enkele bijzondere details te zien: de topgevel met gepleisterde tekstband, ruitvormige zoldervenstertjes en een houten sierspantje in de top. Markeloseweg 19 Van de Verwoldse boerderij "Damhaar" is bekend, dat de tegenwoordige boerderij in 1879 geheel nieuw is ge bouwd. Toch is "Damhaar" al een heel oude naam, die behoorde bij een boerderij die tot 1879 aan de overzijde van de Markeloseweg heeft gestaan. Het nieuwe pand kreeg de vorm van een traditionele hallehuisboerderij, maar is de enige in dit gebied met een zogenaamde dwarsdeel. De dubbele deeldeuren bevinden zich dan ook niet in de achtergevel, maar in het door het dak gestoken portaal in de rechter zijgevel. In de lage achtergevel zijn kleine staldeuren en stalvensters aangebracht. Het verhaal wil, dat deze bijzondere boerderij-opzet als experiment is ontstaan, op initiatief van de toenmalige landgoedeige naars, die ook sterk betrokken waren bij de verbetering van de landbouw in dit gebied. Oude Holterweg 1 (geen foto) De "Henrikahoeve" is vermoedelijk in twee bouwfasen tot stand gekomen. Het oudste bouwdeel is het achterhuis, een waarschijnlijk vroeg 19de-eeuws hallehuisboerde- rijtje met middenlangsdeel. In 1892 werd dit gebouw uitgebreid met het tegenwoordige voorhuis. Dit kreeg wel een heel bijzondere, schilderachtige detaillering. Het dak bezit aan de voorzijde een zogenaamd overstek, dat werd versierd met een sierlijk gezaagde druiplijst. Boven de vensters zijn "strekken" gemetseld in gele en rode baksteen. De ramen zijn voorzien van een gecom pliceerde roedenverdeling. Opvallend is ook de ligging van de Henrikahoeve aan het einde van een lange zichtas, die in het verlengde ligt van de Jonker Emilelaan, de hoofdoprijlaan naar het Huis Verwolde. Holmershuizen 6 Traditionele hallehuisboerderij met middenlangsdeel uit de 19de eeuw. Kenmerkend is het grote zadeldak met korte dakschilden (wolfeinden) boven de voor- en de achterge vel. Alleen het bovenste deel van het dak is gedekt met 7Tcfc«jni>fNcrj^ Markeloseweg 19 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 18