Het woonhuis "midden" op de Lochemse Markt Arjen Dieperink In 1743 bezocht de tekenaar Jan de Beijer Lochem en omstreken. Hij tekende onder andere buiten de stadsgrachten de kastelen Ampsen en de Cloese. In Lochem bezocht hij de Markt, die toen een stuk kleiner was dan tegenwoordig en rondom werd begrensd door huizen. Het plein was klein en knus. Tussen het oude stadhuis (1615-1643) en het huidige pand Markt 23 (Restaurant Kawop) stond destijds een huis met links daarvoor een waterput, bestemd voor de bewoners van de Markt. Jan de Beijer schetste snel het tafereel dat hij aantrof, enkele bewoners bij de waterput werden (niet herkenbaar) vereeuwigd en het op de Markt verzamelde hout. Ook de panden aan de zuidkant van de Markt werden vastgelegd, evenals de toren van de Grote kerk met de stompe torenspits (verhoogd in 1904 voorzien van een groot kruis op de punt. Ook legde hij het midden op de Markt staande huis vast. Tijdens de wintermaanden, de wegen waren slecht of niet te begaan, werkte De Beijer zijn schetsen uit. Het resultaat kent bijna iedereen die dit verhaal leest. Zijn schets "Markt te Lochem. 1743" prijkt bij menig gezin in de woonkamer of men kent het van het inpakpapier bij boekhandel Lovink te Lochem. Wanneer het huis dat midden op de Markt stond is gebouwd en door wie het toen werd bewoond, zwijgen de archieven. Het kadaster kende men toen nog niet. Dit werd tijdens de Franse overheersing ingevoerd en trad in 1832 in werking. Het had een fiscaal doel, het innen van grondbelasting (verpondingen). Op de kadasterkaart van 1830 zien we het perceel goed weergegeven (zie hiernaast). Het betreft sectie F kadasternummer 355. Het pand was toen in eigendom van Jan Willem Joosten, van beroep koopman. Het perceel had een oppervlakte van 5,80 are en bestond uit een huis, schuur en erf. In de huisnummerlijsten van de gemeente Lochem kunnen we zien wie op een bepaald tijdstip in het huis "midden" op de Markt hebben gewoond. 12 zog. 3f-AJR.lCT ItJjOCHKM i7f3 Land van Lochem 2005 nr. 3

Land van Lochem | 2005 | | pagina 12