Het strijkje van Aeolus Van de heer E. van Barneveld uit Uitgeest ontving de redactie een reactie op het artikel "De Lochemse sociëteit De Harmonie" in Land van Lochem, jaargang 3, no. 3 (2004). Geachte redactie, In Land van Lochem (jg.3-no.3) staat op pag. 15 een foto van het strijkje van Aeolus. Het is een illustratie bij het artikel "De Lochemse Sociëteit de Harmonie", waarin aan het strijkje gerefereerd wordt en wel voor het jaar 1918. Dat zou de indruk kunnen wekken dat ook de foto ongeveer uit die tijd dateert, maar dat is niet het geval. Hij moet ongeveer 20 jaar eerder gemaakt zijn, zo ongeveer tegen 1900. Nu is mijn vraag: is er iemand die de afgebeelde personen kan thuis brengen? Zelf ken ik er drie. Dat is in de eerste plaats mijn grootvader Jacob, hij is de man met de bas. Hij werd geboren op 30 september 1872 in de Bierstraat en trouwde op 26 juni 1903 met Willemina Musch uit Welsum bij Olst. Na de dood van zijn ouders bleef hij in het ouderlijk huis wonen waar hij de schoenmakerij van zijn vader voortzette. Later kocht hij het woonwinkelpand op de hoek van de Blauwe Torenstraat en de Walderstraat. Ook daar was hij schoenmaker en schoenwinkelier (tot 1935). De staande man, tweede van links, met viool is oom Winold (Wienoldus Albert Gerrit Swaters, geboren circa 1880). Enkele jaren later verhuisde hij naar Apeldoorn - er woonden daar al Swatersen - waar hij 1 augustus 1907 trouwde met Aaltje Hoekstra, een struise Friezin uit Dokkum. Bij zijn dood in de vijftiger jaren werd nog eens herinnerd aan de actieve rol die hij in het Apeldoornse amateur-muziekleven moet hebben gespeeld. Ook hij was schoenmaker. Nu de derde man van rechts, de man met de trompet. Dat is oom Willem (Jan Willem Swaters, geboren circa 1876). Hij trouwde op 20 november 1903 met tante Marie (Maria Christina Boswinkel). Anders dan zijn broers zat hij niet in het schoenenvak. Hij stichtte de tot voor kort (red.) nog steeds bestaande horloge- en juwelierszaak aan de Grote Markt in Lochem.Hij stierf betrekkelijk jong, al in de jaren twintig geloof ik. Dan was er ook nog zijn zusje: Willemina Hendrika, geboren circa 1885, op 28 juni 1912 getrouwd met oom Gerrit (Gerrit Willem Mengerink) uit Laren. Ik mis haar hier - was het clubje misschien een exclusieve mannenaangelegenheid? Nog even iets over de Swatersen in het algemeen. Afgezien van oom Willem zaten ze altijd in het leer: leerlooiers, schoenmakers, soms in combinatie. Overigens was Willem niet de enige uitzondering. Derk, de eerste Swaters die in Lochem wordt genoemd, trouwde in Lochem op 25 april 1705 met Janna Raeben uit Ampsen. En van hem wordt vermeld dat hij in dienst was van majoor Schimmelpennink. Hij kwam uit Bienen in Duitsland, maar niettemin gaat het om een van oorsprong Nederlandse familie, de Swatersen zouden teruggaan op een familie toe Water uit Elburg. Wel, ik zou het bijzonder op prijs stellen als iemand mij het nodige over de andere muzikanten zou kunnen vertellen. U kunt uw reacties richten aan de redactie van Land van Lochem. 9 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 9