Mejuffrouw Frederike van Uildriks, een opmerkelijke eend in de Lochemse bijt rond 1900. H. Schuttevaer schreef in 1990 in zijn boekje 'Een stadswandeling omstreeks 1915': trèderik/J.vanIIiUfiks. "Het is immers het stadje waar een ieder ieder kent, waar de stadsomroeper ii.p.ter braak devoter Evert-met-de-panne de bijzondere gebeurtenissen afroept en waar altijd enke lingen als 'typen', als 'zonderlingente boek staan: als de 'blauwververin zijn huis aan de eenzame Koedijk of - om nu iemand van de Nieuweweg te noemen - mejuffrouw Frederica van Uildriks, die 'samenwoont' (en niemand spreekt daar schande van) met de Friesche socialist-van-het-eerste- uur, de geleerde doctor Vitus Bruinsma. Als het vriest, laat zij een gat in het ijs van het zwembad hakken om even kopje-onder te gaan." Deze Frederike van Uildriks (1854-1919) heeft meerdere keren in landelijke kranten en tijdschriften als 'De Nieuwe Rotterdamsche Courant', 'De Aarde en haar Volken' en 'Eigen Haard' over Lochem en omgeving geschreven. In het bijblad van het tijdschrift 'De Aarde en haar Volken' schreef ze de volgende lovende woorden: "Met vol vertrouwen mag een ieder succes verwachten op zijn uitstapje, als hij Lochem en omgeving tot doel kiest van een zomerreisje. De omgeving van het Geldersche stedeke is een heerlijk oord, zoo afwisselend en mooi in ieder jaargetijde." Over deze opmerkelijke dame: lerares, schrijfster, vertaalster, publiciste, socialiste en feministe, die van 1896 tot en met 1919 in Lochem woonde en in het sanatorium Den Oldenhof in Gorssel overleed, willen we een boekje laten verschijnen. Het eerste gedeelte vertelt over haar opmerkelijke leven en werken. In het tweede gedeelte worden een aantal van de artikelen weergegeven, die ze rond 1900 over Lochem en haar omgeving heeft gepubliceerd. Deze artikelen worden geïllustreerd met ansichtkaarten uit haar tijd. De besturen van het Historisch Genootschap en De Elf marken willen bij voldoende belangstelling dit boekje gaan uitgeven. De prijs zal dan ca. 16,00 euro worden. U kunt intekenen voor dit boekje met behulp van (eventueel gekopieerde) onderstaande bon en deze inleveren bij het secretariaat: mw. M.C. Lievestro, Tramstraat 19 P 7241 CH Lochem OP DEN T/4PG r Schetsen- Tredende van ViCdriks Hierbij teken ik in voor het boekje 'Mejuffrouw Frederike van Uildriks, een opmerkelijke eend in de Lochemse bijt rond 1900' door E.R. ter Braak. Naam: Adres: Woonplaats: Telefoon: 8 w-j uit Vjet. VoqelleVeii door Mejuffrouw een opmerkelijke eend in de Lochemse 6ijt rond 1900 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 8