Rechts daarvan de met oude bo men beplante Oosterwal en nog net een stukje van de Schouwburg. Geheel rechts is het dak te zien van de sinds lang gesloopte R.K. school. Tenslotte onderscheiden we aan de horizon het silhouet van de watertoren temidden van de nog vrij lage bomen op de Paasberg. Ansichtkaart "Lochem. Jeugdher berg "'t Locheym", poststempel: onleesbaar (circa 1935). Uitgeverij: L. de B. Collectie: C.J. Frank Geadresseerde: Fam. Boekholt, v. Boetzelaerlaan 174, Den Haag Op de adreszijde staan de teksten: Lieve Opa In Lochem hebben we weer een nieuwe vader gehad. In de laatste twee herbergen heb ik niet gewerkt. op ons rekenen. We hebben nu mooi weer. Allemaal erg katterig ge weest. Dag hoor, Cor en de rest. De laatste ansichtkaart, in de jaren '30 uitgegeven door Boekhandel Schepers in Lochem, is onbeschre ven en nooit verstuurd. Deze gunt ons een blik in een slaapzaal van 't Locheym. wing, een automobielbedrijf, de eerste officiële Ford en Lincoln dealer in de wijde omgeving. Tien tallen jaren was het autobedrijf rond de oude villa een markant herkenningspunt aan de entree van Lochem, maar de verbouwing van de villa tot autogarage betekende wel het begin van het einde. Uit eindelijk is Villa Nova gesloopt en vindt men op deze plek nu een su permarkt met parkeerterrein. Duizenden jongeren hebben in 't Locheym vakantie gevierd en an sichtkaarten van de jeugdherberg naar het thuisfront gestuurd. Er zijn in de loop der jaren dan ook veel verschillende ansichten van het ge bouw uitgegeven, met afbeeldin gen van zowel het exterieur als het interieur. Ansichtkaart Lochem. Panorama vanaf Jeugdherberg, poststempel: 5 augustus 1936. Uitgeverij: GB. v. Veldhoven, Lo- chem. Collectie: C.J. Frank Geadresseerde: De Heer J. Speer Winkelerweg, Winkel (N.H.) Op de adreszijde staat de tekst: Lochem 5 Aug. '36 Vader en moeder. In Beek bij Didam ontmoetten we later nog 4 meisjes uit Koedijk en die wisten precies m'n naam. Nu dat was een kennismaking. En la ter hebben met z'n achten, want er waren nog 2 jongens uit Wormer- veer bij, bij elkaar gezeten. Het was er echt gezellig. In Lochem konden we eerst geplaatst worden maar later moesten we dan maar in noodbedden slapen. Ik ben be nieuwd hoe dat is. We hebben ma tig weer gehad. Chris. De foto op de ansichtkaart is ge nomen vanaf het dak van de Jeugd herberg, in zuidelijke richting, niet lang na de aanleg van de Graaf Ottoweg, de nieuwe Rijksweg, die ten koste ging van de oude stads gracht aan de oostzijde van de Lo- chemse binnenstad. Nu, bijna ze ventig jaar later zouden we, als de jeugdherberg er nog had gestaan, bijna hetzelfde plaatje kunnen schieten, want heel veel veranderd is er eigenlijk niet. Het panorama toont ons links de Gereformeerde kerk, voordat deze werd wit ge schilderd. In het midden steekt het spitsje van de Remonstrantse kerk boven de bebouwing uit. Schuin daarvoor zien we de beide villa's aan het begin van de Kastanjelaan. Dinsdag komt tante Cor terug, vindt u dat fijn, zeker wel goed. Nu dag opa, Ronny. En: Bertha moet met de wasch wach ten tot ik terug ben. Niet met eten Bronnen: J. Klein Egelink, Lochem, een halve eeuw geleden. Van Jeugdherberg tot Supermarkt. Het wel en wee van de statige Villa Nova, Lochem 1988 (getypt, niet uitgegeven manuscript, thans in het Gemeente Archief van Zutphen). Heeft u ook een oude ansicht kaart met bijzondere geschreven tekst? Wij zijn erg benieuwd. Misschien verdient uw exem plaar een plekje in deze rubriek. Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 7