Hartelijke groeten uit Lochem (8) Jeugdherberg "'t Locheym" CeesJan Frank "Villa Nova" was de naam van het imposante 19de-eeuwse herenhuis, waarin zich in 1930 jeugdherberg 't Locheym zou vestigen. Het huis, gebouwd rond 1870 door de gefortuneerde familie Haarsma, behoorde tot de eerste villa's, die in deze periode aan de toenmalige Stationsweg werden gerealiseerd. Het was een voorname buurt, in feite het eerste villapark in Lochem, met grote herenhuizen, zoals Villa Nova, Villa Welna, de Endepol en Bella Vista. Rondom de villa's lagen fraaie tuinen met grote bomen, monumentale hekwerken en soms schilderachtige waterpartijen. G overt Willem Haarsma, de eerste bewoner, overleed in 1898, waarna Villa Nova in 1904 in handen kwam van mr. H.P. Berlage, die in de villa een corres pondentschap van de Nederland- sche Bank vestigde. In 1908 werd de villa aangekocht door de rijke industrieel H. J. Selkers. Van hem is bekend, dat hij de eerste was in Lochem, die een automobiel bezat. Ongetwijfeld was deze gestald in het grote koetshuis, dat ooit naast de villa stond. Na Selkers' dood in 1914 zou zijn weduwe, mevrouw Selkers-Jennes er nog tot 1921 blij ven wonen. J. Kneppelhout, direc teur van de Nationale Bankvereni- ging, was de laatste particuliere be woner. Na zijn vertrek naar Hen drik Ido Ambacht, waar hij als bur gemeester was geïnstalleerd, wer den villa, koetshuis en de zeer grote tuin geveild. Uiteindelijk kwam het koetshuis in 1929 in handen van C. van der Noort, die er op 30 maart 1929 zijn garagebedrijf "Nova" begon. De villa zelf werd aangekocht door een combinatie van aannemers, maar bleef voor lopig onbewoond. Daar kwam ver andering in op 7 juni 1930, de dag van de feestelijke opening van de eerste jeugdherberg in de Achter hoek, een belangrijk initiatief van de Vereniging tot Stichting en In standhouding van jeugdherbergen in de Gelderse Achterhoek. Ruim een jaar van discussie over locatie, exploitatie en naamgeving was hieraan vooraf gegaan. Uiteindelijk viel de keuze op het fraai gelegen Lochem, dat de jonge bezoekers veel te bieden had: natuurschoon, zwemgelegenheid, allerlei uitspan- ningen en uitstekend openbaar ver voer. Via een prijsvraag op initiatief van de Lochemsche Courant werd ge zocht naar een passende naam voor de nieuwe jeugdherberg. Het werd uiteindelijk "'t Locheym", naar de officiële naam van Lochem, zoals deze voorkomt in de oude oor konde van de stadsrechtverlening. Toen de villa als jeugdherberg in gebruik werd genomen veranderde er aanvankelijk weinig aan het huis. Het statige interieur met zijn grote hal, vestibule, marmeren vloeren en rijk gedecoreerde trappenhuis bleef grotendeels intact. De grote kamers op de verdieping werden als slaapzalen bestemd en ingericht met een groot aantal houten bed den. Een deel van de inrichting werd door de Lochemse bevolking ter beschikking gesteld. De exploitatie van de jeugdherberg was onmiddellijk een groot succes. Het aantal overnachtingen nam gestaag toe. In 1938 kwam men tot de conclusie, dat de oude villa veel te klein werd en dat moest worden uitgezien naar een nieuw onderkomen. Plannen voor nieuw bouw aan de Vordenseweg wer den zo concreet, dat wat al te voortvarend werd besloten tot ver koop van de oude villa en een voor lopig onderkomen te betrekken aan de Nieuweweg. Zo verhuisde 't Locheym naar de villa Iled (Nieu weweg 12), een tijdelijke situatie, was de veronderstelling. De onze kere tijd vlak voor de Tweede We reldoorlog gooide echter roet in het eten. De nieuwbouwplannen raak ten in het slop. In 1941 moest de jeugdherberg op last van de bezet ter zijn deuren sluiten, het defini tieve einde van de Lochemse jeugd herberghistorie. Villa Nova was in maart 1938 ver kocht aan A. Enthoven uit het Utrechtse Bosch en Duin. Hij ves tigde er, na een ingrijpende verbou- 6 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 6