Van de bestuurstafel Henriëtte Marsman-Slot Veldmaat De verbouwing van boerderij Veldmaat vordert gestaag. Binnenkort zal het bestuur besluiten nemen over de invulling van het nieuwe pand. Dit najaar zult u worden geïnformeerd over de opening van het nieuwe onderkomen. En daarom: Hulp gevraagd Wie zou willen helpen met het schoonmaken van het gebouw voordat het wordt ingericht, bijvoorbeeld de ramen lappen of de keuken onder handen nemen. Opgave bij Gerrie Kok - tel. 0573-402090. Wie zou willen helpen met de verhuizing! Opgave bij Wim Neerlaar - tel. 0573-251172. Alstublieft: help mee. Alleen zo kunnen we de kosten enigszins in toom houden. De Cloese Dat de Cloese een beschermde status heeft gekregen was al bekend. Hopelijk volgt de aanwijzing tot rijks monument spoedig. Op 15 maart j.l. hielden de beide motoren achter dit gehele project gezamenlijk een lezing. CeesJan Frank voor de pauze en Wilma Nijenhuis erna. CeesJan is architectuurhistoricus en nam dus dat onderdeel voor zijn rekening; Wilma is landschapshistorica en trakteerde het publiek op de historie van het park en de tuinen rond de Cloese. De animo was groot. Zeker 160 mensen genoten van de resultaten van beider onderzoek. Ook Jan Harenberg, die zich langdurig heeft bezig gehouden met de geschiedenis van de bewoners van de Cloese, was onder het gehoor. Het was een zeer geslaagde avond: het genootschap prijst zich gelukkig met de inbreng van eigen leden op zo'n hoog niveau. Staringproject Op 11 juni ging het Staringproject van start. Het project is een samenwerkingsverband met vele deelnemers, o.a. de gemeenten Lochem en Bronckhorst, het Staringinstituut, de diverse V.V.V. 's in de regio, de historische vereniging Vorden, de oudheidkundige vereniging De Elf Marken en ons historisch genootschap. Namens onze vereniging namen Sjaak Koster en Bert Brand deel aan de daadwerkelijke invulling van het project. Het project is veelledig: zo is er een fiets-wandelroute uitgezet "Langs Starings Wegen", een route, die de toerist, maar zeker ook onze eigen streekgenoten, wil voeren langs allerlei plekken en plaatsen waar leden van de familie Staring hun sporen hebben achtergelaten. Kunstinitiatief Lochem zorgde voor enkele beeldhouwwer ken langs de route. Bij de Hoofdige Boer in Almen werd een tentoonstelling over Staring ingericht. Op 11 juni werd een grote groep genodigden ontvangen in het kerkje van Almen. Elk weet, waar 't Almensch Kerkje staat. En kent de laan die derwaart gaat Namens het bestuur van ons genootschap waren André Reincke, Marie Lievestro, Marjan Houpt, Focko De Zee en Henriëtte Marsman aanwezig, maar er waren meer leden van ons genootschap die acte de présence gaven. Sjaak Koster was er uiteraard ook, namelijk als lid van het "dagelijks bestuur" van het projectteam. Hij werd aan het eind van de middag nog even in het zonnetje gezet. Bert Brand trad op als ceremoniemeester - een taak, die hem zeer vlot af ging. Kortom, ons genootschap was ruim vertegenwoordigd. Het was een zeer geslaagde middag met veel dichtregels van Staring en een geslaagde muzikale omlijsting. Aan het eind mocht de tentoonstelling bij hotel De Hoofdige Boer bekeken worden en kon het aardige boekje, gemaakt door Steven van Campen, aangeschaft worden. Een aanrader overigens voor iedereen: o.a. te koop bij de V.V.V. Boek van Eddy ter Braak In dit nummer staat een oproep om in te tekenen op het boekwerk van Eddy ter Braak. Eddy - al vele jaren lid bij ons - schrijft over Frederike van Uildriks, die eind 19e eeuw jarenlang aan de Nieuweweg in Lochem heeft gewoond. Zij was een uiterst moderne vrouw met geëmancipeerde denkbeelden. Geen wonder, want Aletta Jacobs behoorde tot haar kennissenkring. Frederike heeft veel geschreven over Lochem en omgeving. Haar grote inspiratiebron was Jac. P. Thijsse. Frederike ligt in Gorssel begraven. Als er genoeg inschrijvingen binnen zijn - en daar gaan we helemaal vanuit - dan zal het Historisch Genoot schap - wellicht samen met De Elf Marken - het boekje het levenslicht laten zien. Het bestuur heeft het demo exemplaar al gezien en is er erg enthousiast over. Veel foto's van oud-Lochem verluchtigen de tekst. Intekenen dus! 4 Land van Lochem 2005 nr. 2

Land van Lochem | 2005 | | pagina 4